1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Üsküdar'da "Can Veren Pervaneler" semineri düzenlendi

Üsküdar'da "Can Veren Pervaneler" semineri düzenlendi

Üsküdar Belediyesi Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında "Can Veren Pervaneler" adlı seminer için Divan edebiyatının yaşayan abidelerinden biri olan Hayati İnanç'ı Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ağırladı.

Üsküdar'da "Can Veren Pervaneler" semineri düzenlendi

Kültür Sanat dünyasının önemli isimlerinden olup ezbere bildiği 7000 beyit ile Divan edebiyatının yaşayan abidelerinden biri olan Hayati İnanç, "Can Veren Pervaneler" adlı seminerde Üsküdarlılarla buluştu. Toplumun her kesimi tarafından takdir gören Hayati İnanç'ın yer aldığı seminere ilgi yoğundu.

Seminer ile ilgili konuşan Hayati İnanç, “Üsküdar’da bugün muazzam bir kalabalık var. Gördüğüm kadarıyla da çoğunluk gençler. Bu kadar genç insan bu saatte ne arıyor, neyin peşinde ? Görüyor ve şunu anlıyorum, gençlerimiz, insanımız kendini özledi. Ecdadını özledi, değerlerinden uzaklaşmanın acısını hissetmeye başladı. Hakikaten de hissedilmeyecek gibi değil. Biz gibi yaşamaz olduk. Bize benzemez olduk. Huzursuzluk ve ızdırap içindeyiz işin doğrusu. Güzel yanı bunu hissediyor olmamız. Bu hayatın devamına işarettir, bir arayıştır. Kendimize dönmemiz, kendi kaynaklarımızla kucaklaşmamız icab ediyor. Gençler bunun delili” dedi.

Üsküdar'da Üsküdar'da

Divan edebiyatı ile günümüze ışık tutup, neleri kaybettiğimizi, neleri kazanabileceğimizi ve kültürümüzü anlatan İnanç, mizahi anlatımı ile güldürürken düşündürdü.

Üsküdar'da

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen seminer sonrası Başkan Türkmen, Hayati İnanç'a çiçek takdim ederek teşekkürlerini iletti.

Video Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT