1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

Mecliste İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu'na düzenlenen sunumda 2050li yıllarda hava sıcaklıklarının yükseleceğine dikkat çeken Prof. Dr. LE-Levent Kurnaz, İstanbul'un sıcaklığının 45 dereceye kadar çıkacağını ve ülkemizde insanların sıcaktan ölebileceğini kaydederek bir an önce önlem alınmasını vurguladı.

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz tarafından meclite yapılan sunumda, iklim değişikliğini durduracak güçlü adımlar atılmazsa Türkiye’nin 2050li yıllarda karşılaşması olası tehlikeler anlatıldı.

BU SICAKLIK İNSANI ÖLDÜRÜR MÜ?

Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’na geniş bir sunum yapan Prof. Dr. Kurnaz, sıcaklıkların 630 yıl içinde ortalama 5 derece artacak olursa 30 yıl sonra İstanbul’da en yüksek sıcaklığın 45 dereceye çıkacağını belirterek "Hastaneler hazır mı? Bu kadar insan sapır sapır o sıcakta ölmeye başladığında hazır olacak mıyız buna? Bu sıcak öldürür mü insanı? Bu sıcaklığa ‘ıslak termometre 35 derece’ deniyor. Islak termometre 35 olursa hava sıcakmış, serinmiş yok, ölüyorsunuz; bu kadar basit." şeklinde konuştu.

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

"KORKUNÇ BİR KURAKLIK OLACAK"

30 sene sonra Çukurova ve Ege'de kuraklığın hakim olacağına değinen Kurnaz, bu bölgelerde tarım yapılamayacağına da dikkat çekerek, "Ege’nin batısında korkunç kuraklık olacak. Sivas’ta, Malatya’da kuraklık olacak. Kayısı yok! Hazır mıyız buna? Bir de orta göbeğinde yaşadığımız hastalıklar var. İki sene önce İstanbul’da 4 Batı Nil virüsü vakası görüldü. Niye? Çünkü ticaret yapıyoruz. Afrika ticarette en çok Türkiye’ye güveniyormuş; çok güzel bir şey, gurur duyduk ama eşittir bu sivrisinekler de gelecek bize. Eskiden bu sivrisineklerin gelmesi seneler sürüyordu, şimdi bir konteynerin içine kaçan bir sivrisinek 6 saat sonra İstanbul’da." ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

"SULAMALI TARIM YAPAMAZSINIZ"

"Konya Ovası’nda en az 90 bin tane su kuyusu var ve devlet bunlardan 25 bininden ne kadar su çekildiğini biliyor." diyen Kurnaz, Konya Ovası Projesi Başkanı'nın iki hafta önceki sözlerini hatırlatarak,"‘Yer yer yer altı suyu 22 metre düşüyor senede.’ Senede 22 metre yeraltı suyu düşerken Konya Ovası’nda sulamalı tarım yapamazsınız."

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

40 LİDER, DÜNYA GÜNÜ ZİRVESİNDE

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD, Rusya ve Çin’in aralarında olduğu 40 dünya liderinin katılacağı Dünya Günü Zirvesi’ne video konferansla bağlanacak. Küresel iklim krizinin ele alınacağı Dünya Günü Zirvesi, ABD Başkanı Joe Biden’ın evsahipliğinde koronavirüs nedeniyle videokonferansla yapılacak. Erdoğan, zirve kapsamında bugün saat 15.00’te yapacağı konuşmada küresel iklim kriziyle topyekün mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekecek. Zirvede iklim krizinin azaltılması için atılması gereken adımlarla ilgili öneriler tartışılacak. Zirve, kasım ayında Glasgow’da yapılması planlanan Birleşmiş Milletler Küresel Isınma Konferansı (COP-26) için başlangıç niteliği taşıyor.

Uzmanlardan korkutan tespit: 2050lerde, Türkiye'de insanlar sıcaktan ölecek!

ABD BAŞKANI BİDEN'E 35 ÜNLÜ İMZALI MEKTUP

Aralarında Leonardo DiCaprio, Jane Fonda ve Joaquin Phoenix’in de bulunduğu 35 ünlü sanatçı, zirve öncesi ABD Başkanı Joe Biden yönetimine mektup yazdı. Mektupta, ABD’nin Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro ile yapacağı muhtemel bir iklim anlaşmasından endişe duyan Brezilya halkı ve sivil toplum örgütlerinin yanında olduklarını belirten sanatçılar, Biden yönetimini ‘Brezilya halkının sesini duymaya ve bu ülke ile herhangi bir anlaşma yapmamaya’ çağırdı. Ünlüler, Bolsonaro’yu insan haklarını ihlal etmek ve ülkedeki ormanlara zarar vermekle itham etti. Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles, şubat ayında yaptığı açıklamada Amazon’un korunması için ABD’den finansal destek arayışında olduklarını dile getirmişti.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT