1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Yassıada teklifi TBMM'de oy birliği ile kabul edildi

Yassıada teklifi TBMM'de oy birliği ile kabul edildi

Yassıada Mahkemeleri’nin yargılamalarının hukuki dayanağını ortadan kaldıran kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Yassıada teklifi TBMM'de oy birliği ile kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağını ortadan kaldıran kanun teklifi üzerinde görüşme gerçekleştirdi. Kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda oy birliği ile kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve 192 milletvekilinin imzasını taşıyan kanun teklifi, 27 Mayıs 1960 darbesinin sonunda kurulan Yüksek Adalet Divanı tarafından gerçekleştirilen ve ‘Yassıada yargılamaları’ ile dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilirken, teklif, Yüksek Adalet Divanının kullandığı yetkilerin hukuki dayanağını oluşturan ve halen yürürlükte bulunan kanun hükümlerini geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldırıyor.

Yassıada yargılamalarından zarar görenler ve mirasçıları tarafından zararlarının karşılanması istemiyle yapılacak başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere Cumhurbaşkanı tarafından bir komisyon kurulacak. Mağdur yakınlarına belli bir miktar tazminat ödenmesi öngörülüyor.

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT