1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Sınav saat kaçta başlıyor? Kaçta başlıyor? YDS 2019 tarihleri ne zaman? soruları internette araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri araştırmaya başladık. İşte tüm merak edilenler...

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS sınavına girecek olanlar arama motorlarında sınav zamanını araştırmaya başladı. Peki YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Sınav saat kaçta başlıyor? Kaçta başlıyor? YDS 2019 tarihleri ne zaman?

YDS SINAVI NE ZAMAN? SAAT KAÇTA?

ÖSYM'nin iş takvimine göre Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 8 Eylül Pazar günü saat 10:15'te uygulanacak ve sınav 180 dakika sürecek . YDS 2019/2 için adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

YDS GİRİŞ YERLERİ NASIL ÖĞRENİLİR?

08 Eylül 2019 tarihinde uygulanacak olan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (2019-YDS/2) adaylarının, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemi tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden 29 Ağustos 2019 tarihinde saat 15.10’dan itibaren T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

YDS GİRİŞ YERLERİ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS'DE KAÇ SORU OLACAK?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (YDS), adaylara yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi ile ilgili çoktan seçmeli ve toplam 80 sorudan oluşan bir test uygulanır. Sınav süresi ise 150 dakikadır.

YDS 2019 TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

YDS PUANI NASIL HESAPLANIR?

YDS’de 80 soru sorulmaktadır. Her bir sorunun değeri de 1.25 puandır. Adayın doğru vermiş olduğu sayı ile 1.25 çarpılarak elde edilen sonuç YDS puanı olmaktadır. Örneğin 40 doğru cevap veren aday 40×1.25= 50.00 puan alacaktır. 60 doğru cevap sayısına ulaşan da 60×1.25= 75.00 puan alacaktır.

YDS DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILACAK?

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların doğru cevap sayıları toplanarak 100 üzerinden YDS puanları hesaplanacaktır. Test hazırlanmayan dillerde çeviriler, ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS PUANLANDIRMA SİSTEMİ  NASILDIR?

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
90 – 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
80 – 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
70 – 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
60 – 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
50 – 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi
olarak kabul edilir.

YDS'DEN KAÇ PUAN ALMAK GEREKMEKTEDİR?

YDS ’ye giren aday gruplarına göre baraj puanının da değişkenlik göstermektedir. Bu sınava giren aday gruplarından başarı koşulu için Doçent adaylarının sınavdan 100 üzerinden en az 65 puan, doktora ve sanatta yeterlilik sınavına başvuracak olan adayların ise en az 55 puan almaları gerekmektedir. Fransızca, Almanca ve İngilizce dilleri dışında farklı bir yabancı dil sınavı sonucuyla Doçentlik bilim sınavına başvurulmak istenirse Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilen bir dil olması koşulu aranır.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavı’nda 100 üzerinden 65 almanız durumunda başarı koşulunu sağlamış olursunuz. Toplam 80 sorudan oluşan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Sınavı’nda adayların dil bilgisi, cümle anlama kabiliyetleri, kelime bilgilerinin yanı sıra paragraf ve kompozisyon anlama başarılarının ölçülmesi amaçlanmaktadır. YDS sadece gramer bilgisi ya da sadece kelime bilgisine dayanmadan, sınava girilen yabancı dilin tümüyle kapsayan alan sınav soruları çerçevesinde yapılmaktadır.

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS HANGİ DİLLERDE YAPILIR?

2019-YDS/2 Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden yapılacak

Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Sınava girecek adayın yüzü, kimlik tespitini sağlayacak biçimde açık olmalıdır.

DİKKAT: Sınav günü saat 10.00’a kadar adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Adaylar saat 10.00’dan sonra sınav binalarına, sınavın cevaplama süresi başladıktan sonra sınav salonlarına alınmayacaklardır.

YDS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınavın sonuçları ise 1 Ekim 2019'da adayların erişimine açılacak.

YDS NEDİR?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) talimatı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ve ÜDS, KPDS, ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılmasının ardından bu sınavların yerini alan yabancı dil sınavıdır. YDS’de, yabancı dil bilgisini gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisi açısından ölçen çoktan seçmeli test yöntemi uygulanır.

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir.

YDS 2019 ne zaman? YDS sınavı ne zaman? Saat kaçta? YDS 2019 tarihleri

YDS’YE KİMLER GİREBİLİR?

– Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.

– Yüksek lisans programlarına girecek lisans programı mezunları.

– Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi görmek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmakta olup dil tazminatı ya da yurtdışı görev vs. nedeniyle yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek olan adaylar.

– Kamu personeli olmak amacıyla KPSS'ye girecek adaylardan, çalışmak istedikleri kamu kurumunun talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyenler.

– Herhangi bir kamu kurumunda çalışmıyor ya da çalışmayı amaçlamıyor olsa da, yabancı dil bilgisi düzeyini belirlemek isteyen üniversite ya da yüksek okul mezunları.

YDS YILDA KAÇ KEZ YAPILMAKTADIR?

YDS sınavı senede 3 kez yapılmaktadır. İlk sınav "İlkbahar YDS Sınavı" (YDS/1), ikinci sınav ise "Sonbahar YDS Sınavı" (YDS/2), üçüncü sınav "Kış YDS Sınavı" (YDS/3) olarak geçmektedir.

HABERE YORUM KAT