1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Yeni koronavirüs hastalığı insanlığa ne anlatıyor?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni koronavirüs hastalığı insanlığa ne anlatıyor?

Dünya yakın zamanda ölümcül bir virüs olan koronavirüs Covid-19 hastalığı ile karşı karşıya kaldı. Öncesinde Çin'de görülen ve kısa zamanda dünyaya yayılan bu virüs milyonlarca insanın bu hastalığa yakalanmasına ve binlerce insanında hayatını kaybetmesine sebep oluyor. Bu durum her geçen günde de artarak korkunç bir hale doğru ilerliyor.

Bu hastalık Çin'den sonra başta İtalya, İspanya, Almanya, Fransa ve en son ABD'de de görülmesinin ardından binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bugünün tarihi ile bu hastalık yüzünden ABD'de 16.739, İspanya'da 15.969, İtalya'da 18.279, Almanya'da 2.567, Fransa'da 12.210, salgının ilk görüldüğü ülke Çin'de 3.336, İran'da 4.232, Birleşik Krallık (İngiltere)'de 7.978 ülkemizde ise 908 hayatını kaybetti. Yine bugünkü rakamlar itibariyle dünya genelinde bu hastalığa 1.617.204 kişi yakalanmış, 97 bin 39 kişide hayatını kaybetmiş durumda. Bu rakamların Dünya kamuoyunda daha da artacağından endişe ediliyor. Çünkü hastalık tez zamanda çok kişiye bulaşabiliyor ve de tedavi için aşı ve ilaç bulunmuyor. Aşı ve ilacın da bulunması için en erken tarih olarak bir ile bir buçuk yılı sürebileceği belirtiliyor. Bu tahminlerden dolayı bu hastalığın mevcut durumunun daha da kötüleşeceği ve dünyanın korkunç bir hastalıkla karşı karşıya olduğu görülüyor. İnşallah tez zamanda bu virüs kontrol altına alınır ve insanlık da bu beladan kurtulmuş olur.

Bu virüsün ortaya çıkmasıyla Dünya'nın bazı gerçeklerle karşı karşıya geldiğini ve bugüne kadar yapılan hataların, eksiklerin bedelini ağır bir şekilde ödemeyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Özellikle dünyayı yönetmeye çalışan hatta sömüren emperyalist devletler öyle kendilerinden geçmiş, hayatın olağan akışıyla dünyanın zevki sefasına öyle bir dalmışlar ki her şeyin başı olan sağlığı bile geri plana itmişler. Bu hastalık dolayısıyla gördük ki öyle çok büyütülen başta ABD ve diğer Avrupa ülkeleri hastanesiyle, sağlık elemanıyla, sağlık malzemesiyle sağlık alanına hiçbir yatırım yapmamışlar. Bu virüsle mücadelede çaresizlik içinde kalınmış.

Anlaşılıyor ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın deyimi ile bu virüsün ortaya çıkmasıyla dünya bir şekilde bununla baş edecek ve eninde sonunda bu önlenecek. Ama hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dünya'nın tamamında başta sağlıkta, ekonomide, sosyal yaşamda birçok şey sil baştan yapılacak. Yeni temeller üzerinde yeni bir dünya kurulacak. Bu yeni dünya düzenin lider ülkeleri de bu virüs belasından az zararla çıkan ülkeler olacak.

Aslında bu virüs tüm bu anlattıklarımın dışında insanlığa başka çok önemli şeyler de anlattı. Bunlar temizliğin ne kadar önemli olduğunu, tedbirin ne kadar gerekli olduğunu, sağlığın en büyük hazine olduğunu, aslında insanın ne kadar aciz olduğunu, bu dünyanın ne kadar fani olduğunu, ölümün ne kadar yakın olduğunu, en önemlisi de Allah'ın ne kadar büyük olduğunu tüm insanlığa bir kere daha gösterdi.

Yazımın başında da belirttiğim gibi bu hastalık sayesinde aslında hayatımızın gerçekleri olan önemli şeyleri ihmal ettiğimiz ve önlem almadığımız için Dünya insanlığı, bazı acı gerçeklerle karşı karşıya kalmış durumda. Önemli olan şey; Dünyada bu virüs belasından elbette bir şekilde üstesinden gelinecektir ancak bu yaşadıklarımızdan dersler çıkarmaz ve önlemler almazsak dünya insanlığı bir sonraki felaketin altında kalacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum