1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2020? Kaç gün sürecek? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır? Etkinlikleri nelerdir? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlkandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm merak edilenler...

Yerli Malı Haftası hakkında detaylar internette araştırılmaya başlandı. Peki Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Kaç gün sürecek? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır? Etkinlikleri nelerdir? Tüm merak edilenler haberimizde...

YERLİ MALI HAFTASI NE ZAMAN 2019?

Yerli Malı Haftası her yıl 12 Aralık ve 18 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor.

YERLİ MALI HAFTASI NEDİR?

Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kısaca Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla ilan edilmiştir. Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bu yönde bir konuşma gerçekleştirip ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularının altını çizmiştir. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

YERLİ MALI HAFTASI ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Okullarda öğretmen ve öğrenciler arasında çeşitli etkinlikler düzenlenir ve öğrencilerin yerli tüketimi yapmasına, tutumlu olmasına ve bilinçli tüketici olmasına dikkat çekilir.

Ülkemizde Yerli Malı Haftası'nda öğrenci ve öğretmenler yerli malı olan yiyecekleri okullarda düzenlenen etkinliklerde bir arada tüketir. Yapılan yerli malı etkinlikleri ile öğrencilere tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen yerli ürünlerden seçilmesinin önemi anlatılır. Bu sayede ülkenin zenginleşmesine yönelik bir adım atılır. Etkinlikler esnasında Türk malları hakkında çeşitli bilgiler verilir, konuyla ilgili şiirler ve bilgilendirici metinler okunur.

1946'dan beri kutlanan Tutum, Yatırım ve Yerli Malı Haftası, ekonomik krizlerin yaşanmaması, yabancı ülkelere aşırı para akışının önüne geçilmesi ve toplum olarak bilinçli tüketicilik kavramının yayılması için oldukça önemlidir.

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

YERLİ MALI HAFTASI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

I. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplandı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlandı. 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirildi.

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

YERLİ MALI HAFTASINDA NELER YAPILIR?

Bu tarihlerde; çocuklara tamamen yerli malların tüketilmesinin önemi anlatılır.

1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilen yerli malı haftasında bazı okullarda tiyatrolar oynanır, yerli malı haftası şiirleri okunur.

Oynanan skeçlerde, yapılan konuşmalarda yerli malı tüketiminin önemine dikkat çekilir.

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

YERLİ MALI HAFTASI'NIN AMAÇLARI  NELERDİR?

- Halkı israfla mücadele etmeye, tutumlu yaşamaya ve tasarruf etmeye teşvik etmek.
- Yerli malların kullanımını teşvik etmek için bu malları tanıtmak ve sevdirmek.
- Yerli malların üretimini çoğaltmak, bunların dayanıklılığını, kalitesini ve beğenilirliğini yabancı mallar düzeyine getirmek ve fiyatlarını düşük tutmak için çaba göstermek.
- Yerli malların sürümünü arttırmak suretiyle toplumun refahını yükseltmek için çalışmalar yapıyor.

Yerli Malı Haftası nedir? Ne zaman 2019? Yerli Malı Haftası'nda ne yapılır?

YERLİ MALI HAFTASI MESAJLARI

* Ak akçe kara gün içindir.

* Ayağını yorganına göre uzat.

* Damlaya damlaya göl olur.

* Har vurup, harman savurma.

* İşten artmaz, dişten artar.

* Bugünün işini yarına bırakma.

* Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

* Sakla samanı, gelir zamanı.

* Tutumlu olan kimse fakir olmaz.

* Cennetin kapısını cömert açar.

* Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti.

* Ekmek olmayınca, yemek olmaz.

* Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı.

* Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı

HABERE YORUM KAT