1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 1 Ekim itibariyle Doğalgaza yüzde 10 indirim!
1 Ekim itibariyle Doğalgaza yüzde 10 indirim!

1 Ekim itibariyle Doğalgaza yüzde 10 indirim!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) yaptığı ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı

DOĞALGAZDA İNDİRİM OLACAK MI?

Hali hazırda karar imza noktasına gelmediği için süreç tamamlanmadı. Ancak vatandaşımıza kış gelmeden süreci başlatacağımızı söylediğimiz için 1 Ekim itibariyle doğalgazda hem tüketiciye hem sanayiciye bu indirim yüzde 10 olarak yansıyacak.

Ayrıca sanayimizde de çok ciddi bir maliyet girdisi olan doğalgazda, bu yüzde 10'luk indirim sanayicimize katkı yapacak.

ELEKTRİKTE ZAM OLACAK MI?

Zam yok fakat fiyatta düşme olabilir. Bugün itibariyle ifade etmekten mutluluk duyuyoruz. Elektrikte zam öngörmüyoruz. Keşke İran'la daha önceden konuşsaydık, yıllar yıllar sürmeseydi. Yılbaşı itibariyle kazandığımız kararı imzalanacağı bir süreç bu. Bu kesinleşince detaylar konuşulacak. İndirimin yansımasıyla ilgili sorun yok.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

24 Kasım ilişkilerimiz ve sonrasında 7 aylık sürece baktığınızda zor bir dönem sonrasında Haziran ayında sürecin normale girmesi ve rahatlama oldu.

Türkiye ve Rusya ilişkilerinde önemli konulardan biri enerji. Türk Akımı 24 Kasım'a kadar belirli bir mesafeye gelmiş durumdaydı. Şimdi aynı şekilde başladık ve devam ediyoruz.

Türkiye ve Rusya tarafı müzakereler devam ediyor. İki ülke arasında ilişkilerimiz her geçen gün daha iyiye doğru ilerliyor.

YERLİ KÖMÜR

Yerli kömürde belirlediğimiz 5-6 bölge var. Bu konuda kriterlerimiz var. Arz talep dengesi ve verimlilik.. Eski keşif ve rezervlere baktığımızda hükümetimiz dönemindeki keşiflerde rezervler daha fazla. Bu anlamda Çayırhan bölgesi öne çıkıyor. En geç önümüzdeki hafta içinde ilana çıkacağını düşünüyorum. Yenilebilirde de son noktaya geldik. Ekim ayı içinde açıklayacağız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.