1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2 Yaşındaki Çocuğun Akciğerinden Kabak Çekirdeği Çıktı

2 Yaşındaki Çocuğun Akciğerinden Kabak Çekirdeği Çıktı

Diyarbakır'da 2 yaşındaki Muhammed Hüseyin Çiftçi'nin ailesi hırıltı ve öksürük şikayetleriyle birçok hastaneye gidip sonuç alamamıştı. En son Muhammed'in akciğerine kabak çekirdeği tespit edildi. Müdahale edilerek çıkartıldı.

2 Yaşındaki Çocuğun Akciğerinden Kabak Çekirdeği Çıktı

Diyarbakır'da 2 yaşındaki Muhammed Hüseyin Çiftçi'nin ailesi öksürük ve hırıltı şikayetleri ile birçok hastaneye başvurdular ama bir sonuç alamadılar. Öksürük şurupları, antibiyotik, nefes açıcı buharlarla tedavi edildi hatta hastaneye yatırılıp Bronşit ve Zatürre tedavisi gördü ama Muhammed bir türlü iyileşemedi aksine şikayetleri daha da arttı. En son ailesi Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvurdu. Yapılan müdahale sonucunda akciğerinde tespit edilen kabak çekirdeği müdahaleyle çıkarıldı.

2 Yaşındaki Çocuğun Akciğerinden Kabak Çekirdeği Çıktı

BABASI OLAYI ANLATTI

Baba Ebedin Çiftçi oğlunun nefes almakta zorlandığını belirterek, "Öksürük şurupları, antibiyotik ve nefes açıcı buharlar verildi ama oğlum iyileşmedi. Hatta çocuğumu hastaneye yatırdılar. Bronşit ve zatürre tedavisi gördü ama öksürük sürekli arttı, artık nefes almakta zorlanıyordu. DÜ Tıp Fakültesine başvurdum. Çocuğumuza bir kamera aracılığı ile akciğerlerine bakılması gerektiği söylendi. Yapılan incelemede çocuğumun akciğerinde kabak çekirdeği tespit edildi. Göğüs Cerrahisi ekibi ile başarılı bir operasyonla çekirdek çıkarıldı." diye konuştu.

"Göğüs cerrahi ekibimiz ile çekirdeği çıkardık"

Doç. Dr. Velat Şen, akciğerleri kamera aracılığı ile görüntülemelerini sağlayan pediatrik fleksible bronkoskopi cihazı sayesinde hastanın sağ akciğer bronş dallarındaki çekirdeği tespit ettiklerini belirterek, "Göğüs cerrahi ekibimiz ile çekirdeği çıkardık. Hastamız gecikmiş tanılı yabancı cisim aspirasyonuna maruz kaldığından hastamızı bir süre hastanede takip ettik sonrasında da taburcu ettik." dedi.

2 Yaşındaki Çocuğun Akciğerinden Kabak Çekirdeği Çıktı

 Şen, ebeveynlerin tedaviye rağmen uzun süre devam eden öksürük, hırıltı ve nefes darlığı şikayetlerinde çocuk göğüs hastalıkları bölümüne müracaat etmelerini tavsiye ettiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.