1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2016 - 2017 yılı eğitim öğretim için 14 bin sözleşmeli öğretmen alınacak

2016 - 2017 yılı eğitim öğretim için 14 bin sözleşmeli öğretmen alınacak

Mülakatlarla seçilecek sözleşmeli öğretmenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki ücretli öğretmenlerin yerine atanacak.

2016 - 2017 yılı eğitim öğretim için 14 bin sözleşmeli öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesinde görev yapan yaklaşık 14 bin ücretli öğretmenin yerine mülakatlarla sözleşmeli öğretmenler atamaya hazırlanıyor.

Bu bölgelere atanan kadrolu öğretmenlerin yüzde 60"ının 1 yıl sonra yer değişikliği talebinde bulunması üzerine başlatılan "sözleşmeli öğretmen" çalışmasının ayrıntıları netleşiyor.

47 BİN ÜCRETLİ ÖĞRETMENİN YERİNE YENİLERİ ATANACAK

Bakanlık verilerine göre, Türkiye genelindeki 47 bin ücretli öğretmenin 3"te biri Doğu ve Güneydoğu"da görev yapıyor. Yeni dönemde bu öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacak. Başvuranlar önce KPSS puanına göre sıralanacak, sonra da görevlendirilecek öğretmen sayısının üç katı kadar aday mülakata çağırılacak. Yüzyüze görüşmelerde aday, hem mesleki yetkinliği hem de öğrencilere aktarabilekleri açısından değerlendirilecek.

ŞUBAT AYI BEKLEMEDEN YAZ AYLARINDA BAŞLANABİLİR

Bakanlık, sözleşmeli öğretmen sürecini, Şubat atamalarını beklemeden yaz aylarında başlatmayı planlıyor. Mülakatların ardından seçilecek öğretmenlerin Eylül ayında, görevlendirilmesi hedefleniyor. Sözleşmeli öğretmenler, 5 yıl aynı yerde görev yapacak. Ardından kadroya alınacaklar.

3 YIL KADROLU ÇALIŞTIKTAN SONRA TAYİN İSTEYEBİLECEK

Sözleşmeli öğretmenler 3 yıl da kadrolu olarak çalıştıktan sonra tayin isteyebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, bu süreç ile beraber özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde haklarında soruşturmalar tamamlanan kadrolu öğretmenlere ilişkin ihraç taleplerini de karara bağlayacak.

HABERE YORUM KAT