1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2018 BİLSEM Sınavı Sonuçları açıklanma tarihi

2018 BİLSEM Sınavı Sonuçları açıklanma tarihi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın projeleri arasında yer alan BİLSEM sınavları öğrencilerin zeka seviyesine özel eğitim almalarına olanak sağlıyor. BİLSEM sınavı uygulamaları 6 Ocak 2018 tarihinden itibaren gerçekleştirilmeye başlandı.

2018 BİLSEM Sınavı Sonuçları açıklanma tarihi

BİLSEM sınavı uygulamaları 6 Ocak 2018 tarihinden itibaren gerçekleştirilmeye başlandı. 6 Ocak ve 4 Mart 2018 tarihleri arasında değerlendirilen BİLSEM sınavı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın projeleri arasında yer alan BİLSEM sınavları öğrencilerin zeka seviyesine özel eğitim almalarına olanak sağlıyor. Öğretmenleri tarafından gözlemlenerek seçilen öğrenciler bir takım sınavlara tabi tutuluyor. Sınavlarda başarılı olan öğrenciler özel yeteneklerine göre eğitimlerine devam ediyor.

Bilim ve Sanat Merkezleri, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılan BİLSEM sınav sonuçları ne zaman belli olacak?

İlkokul, ortaokul ve lise seviyesinde öğrencilerin girdiği BİLSEM sınavında başarılı öğrencilerin eğitim hayatı ayrı sınıflarda zeka seviyelerine uygun olarak devam ediliyor. Bu yıl 6 Ocak 2018 - 4 Mart 2018 tarihleri gerçekleştiriliyor. BİLSEM sınavlarının tamamlanmasına 1 hafta kala sonuçlar bekleniyor.

2018 BİLSEM Sınavı Sonuç tarihi

6 Ocak - 4 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye çapında birçok merkezde gerçekleştirilen BİLSEM sınavları, 9 Mart tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesi üzerinden velilerin erişimine açılacak.

12-16 Mart tarihinde ise grup tarama sonuçlarına itiraz gerçekleşecek.

2018 BİLSEM Sınavı Sonuç tarihi!

BİLSEM İTİRAZI NASIL YAPILIR?

Genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanında yapılan bireysel değerlendirmelere ilişkin itirazlar sonuçların https://www.meb.gov.tr adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 5 (beş) iş günü içinde öğrenci velisi tarafından il milli eğitim müdürlükleri il tanılama sınav komisyonlarına yapılacaktır. Komisyonlar bireysel değerlendirme sonuçlarına itirazları değerlendirip itiraz sonucu ile ilgili veliyi bilgilendireceklerdir. Genel Müdürlüğe yapılan itirazların cevaplanmasında genel evrak kayıt tarihi dikkate alınır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır. Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

BİLSEM SORU ÖRNEKLERİ İÇİN TIKLAYIN

BİLSEM NEDİR?

Bilim ve Sanat Merkezleri, okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış olan bağımsız özel eğitim kurumlarıdır.

BİLSEM BAŞVURU ŞARTLARI

Bilsem, Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçimi özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen takvime ve şartlara göre yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda daha üst sınıfların yer aldığı sınav yaşı 2016-2017 eğitim yılı için oldukça aşağı yaşlara çekilmiştir. Sınavlar için bireysel başvuru yapılamamaktadır. Sınava katılan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilmiş ve kayıtları e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirmişlerdir. Bilsem merkezlerine öğrenci seçme işlemi 1, 2 ve 3. sınıflar seviyesinde tablet bilgisayarlarla dijital olarak yapılmıştır. Bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci ile ilgili işlemler il tanılama sınav komisyonları tarafından yürütülmektedir.

2018 BİLSEM Sınavı Sonuç tarihi!

İLSEM ÖDÜLLERİ NELER?

Genel sıralamada birinci olan öğrenciye: 1 adet bilgisayar, 1 adet kitap seti, 1 haftalık abonelik

Sınıf düzeylerine göre ilk 3’e giren öğrenciye: 1 adet zeka oyunu, 1 adet kitap seti, 1 haftalık abonelik

Ayrıca, Genel sıralamadaki ilk 100 öğrenci, yeni yılda geçerli Abonelik paketlerimiz üzerinden %20 indirim kazanacaklardır (Yalnızca EFT / Havale işlemleri için geçerlidir)

* 2017 yılı Türkiye Geneli Ödüllü Bilsem Deneme Sınavına yalnızca 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri katılabilir.

Ödül olarak verilen Bilsem Online Abonelikleri, kazanan üye tarafından paket bitiminde kullanılabileceği gibi bir başka kullanıcıya da hediye edebilir.

* Hem sınıf düzeyi hem genel sıralamada aynı kullanıcının dereceye girmesi durumunda kullanıcı ödüllerden sadece birini tercih edebilir.

HABERE YORUM KAT