1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. 2018 - Sömestr yani 15 tatili ne zaman başlayacak?

2018 - Sömestr yani 15 tatili ne zaman başlayacak?

2018'in Sömestr tatili için geri sayım başladı. 2017 - 2018 eğitim öğretim yılının başlamasıyla, MEB'in eğitim ve öğretim takvimi belli olmuştu. Bu bağlamda Öğrenci ve veliler "Sömestr tatili ne zaman, 15 tatil ne zaman başlıyor? 15 tatil hangi ay, sorul

2018 - Sömestr yani 15 tatili ne zaman başlayacak?

Yarılyıl yani sömestr tatili yaklaşıyor. Sömestr için plan yapan öğrenci ve veliler okulların ne zaman kapanacağını da merak ediyor.

2018 - Sömestr yani 15 tatili ne zaman başlayacak? 

MEB takvimde yer alan tarihlere göre 15 tatil yani ikinci kanaat dönemi yarıyıl tatili, 22 Ocak 2018 - 2 Şubat 2018 tarihleri arasında olacak. Sömestr tatili yani ikinci kanaat dönemi ise 5 Şubat 2018 Pazartesi başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'dan henüz resmi bir açıklama gelmemesine karşın 15 tatilin uzaması ve 30 gün olması ön görülmüyor. Çeşitli haber ajanslarında çıkan okulların daha fazla ara tatil yapacağına ilişkin haberlerin ise asılsız çıktığı öğrenildi.

Sömestr tatili ne zaman başlıyor? 15 tatili

SÖMESTR TATİLİ NE DEMEK?

Sömestir dilimize Fransızca'dan gelmiş olup anlamı yarı yıl, altı aylık süre veya bir eğitim yılının yarısına tekabul eden kısımdır. 

15 TATİLDE NE YAPILMALI

Eğitim-Öğretim takvimi içerisinde tatil 19 Ocak 2018 tarihinde başlarken, eğitim uzmanlarından ailelere önemli tavsiyeler geldi. Uzmanlar, öğrencilerin yoğun eğitim dönemi içerisinde tatile girdiklerinde eğitime ara sadece okulda değil evde de verilmesi gerektiğini söyleyen veliler, çocukların tatili tatil gibi yaşamaları gerektiğini açıkladı.

15 TATİLİNDE ÖDEV VERİLECEK Mİ?

Geçtiğimiz 2017 yılında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde  genelge yayınlayarak öğretmenlere, öğrencilere 15 tatilinde ödev verilmemesi yönünde ve açıklama yaptmıştı. Peki 2018 yılında da öğrencilere ödev verilmeyecek mi?

Şuan için MEB'den böyle bir açıklama yok ancak gelirse bu haberi sizler için yeniden güncelleriz.

15-tatili-ne-zaman.jpg

  2018 OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK? 

Milli Eğitim Bakanlığı'nca hazırlanan çalışma takvimine göre 18 Eylül 2017'de başlayan 2017-2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran 2018'de sona erecek ve öğrenciler yine yaz tatiline girecek.

2018 YILINDA YAPILACAK RESMİ TATİLLER

- 1 Ocak Yılbaşı (Pazartesi günü) resmi tatil
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazartesi günü)
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Salı günü) resmi tatil
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cumartesi)
14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil
15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil
16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)
17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü) 
15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Pazar günü)
20 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Pazartesi günü) resmi tatil
21 Ağustos  Kurban Bayramı 1.gün (Salı günü) resmi tatil
22 Ağustos Kurban Bayramı 2.gün (Çarşamba günü) resmi tatil
23 Ağustos Kurban Bayramı 3.gün (Perşembe günü) resmi tatil
24 Ağustos Kurban Bayramı 4.gün (Cuma günü) resmi tatil
30 Ağustos Zafer Bayramı (Perşembe günü) resmi tatil
28 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar günü)
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazartesi günü) resmi tatil

2018 - Sömestr yani 15 tatili ne zaman başlayacak?

 

SÖMESTR TATİLİ İÇİN VELİLERE ÖNERİLER

Önce kendi davranışlarınızı değerlendirin. Tatilde onunla oyun oynayıp, birlikte eğlenin. Çocuğunuzu spora ve sanatsal faaliyetlere yönlendirin. Onu övün, güveninizi belli edin. Çocuğun başarısını diğer arkadaşları ya da kardeşleriyle kıyaslamayın. Dersleri oyun eşliğinde yapın. Tehditkâr olmayın. İkinci dönem daha iyi olacak mesajı verin.

ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER

Eğer sınavlara hazırlanıyorsanız öncelikle okuldan dolayı geride kaldığınız konuları tamamlayın.
Tatilde mutlaka birinci dönem gördüğünüz konuları kısa bir şekilde gözden geçirin ve her konu ile ilgili 15-20 soru çözerek iyi bir tekrar yapın. Tatilde kendinize bir çalışma programı hazırlayın ve her gün belirlediğiniz konular üzerine 3-4 saat tekrar yapın. Kendinize ders dışında zaman ayırın, arkadaşlarınızla birlikte sosyal faaliyetlerde bulunun. Bilgisayar oyunlarına günde iki saatten fazla zaman ayırmayın. Günlük ders programınızı tamamladıktan sonra, mutlaka dışarı çıkıp temiz hava alın veya spor yapın. Kişisel gelişiminize katkı sağlayacak sertifikalı seminer programlarına, bir günlük kurslara ve öğretici gezilere katılın. 

UZMAN PSİKOLOGDAN TATİL ÖNERİLERİ

Çocuğu, yoğun okul programı nedeniyle fazla zaman ayıramadığı sinema, tiyatro, konser ve sirk gibi etkinliklere yönlendirmenin iyi bir tercih olacağını söyleyen Acıbadem Bakırköy Hastanesi'nden Uzman Psikolog Neli Aşkaner, NTV'ye verdiği demecinde ebeveynlere tatilde çocukları için yapabilecekleri programlara ilişkin şu önerilerde bulunuyor:

TİYATRO VE SİNEMA PROGRAMI YAPIN

Bu etkinlikleri kendinize de uygun bir zamana denk getirerek birlikte zaman geçirebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuza yıllar sonra bile gülümseyerek hatırlayabileceği keyifli zamanlar sunabildiğiniz gibi, aranızdaki bağın daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

SPORA YÖNLENDİRİN

Spor, fiziksel sağlığa olan önemli faydalarının yanı sıra çocukların yaratıcılığını geliştiriyor ve sorumluluk duygusu kazanmalarına katkı sağlıyor. Sömestr tatili, çocuğunuzun spora başlatması için güzel bir fırsat olabilir. Çocuğunuzun; yaşı, vücut gelişimi, en önemlisi de tercihlerini göz önünde bulundurarak kayak, paten gibi kış sporlara ya da bowling, basketbol veya yüzme gibi kapalı alanda yapabileceği spor dallarına yönlendirebilirsiniz.

EVDE OYNAYABİLECEĞİ BİR OYUN ALIN

Oyun, çocuklar için bir eğlence aracı değil, tamamen ihtiyaçtır. Bu nedenle oyun, tatilde onların başlıca etkinliği olur. Siz de çocuğunuza hem zihnini çalıştıracak, hem de zevk alacağı yeni bir oyun alıp, kendi başına ya da arkadaşlarıyla güzel zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki çocukların arkadaşlarıyla karşılıklı alışveriş ve iletişime geçtiği bu oyunlar, zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyalleşmeleri için de son derece önemlidir.

EĞLENCELİ ZİYARETLER YAPMASINI SAĞLAYIN

Ailece eğlenceli kış sporlarıyla tanışacağı ya da sürdüreceği tatil programı yapabilirsiniz. Ancak tatile çıkma fırsatınız yoksa ve büyük anne, teyzeler, halalar gibi ailenizden gelen ziyaret önerileri değerlendirmelisiniz. Hatta şartlarınız uyuyorsa, çocuğunuzun birkaç gün sizden uzak aile ziyaretleri yapması sosyal deneyim açısından oldukça önemlidir. Yine şartlarınız uyuyorsa aynı ziyaretleri, çocuğunuzun çok sevdiği bir arkadaşını davet etmek ya da çocuğunuzun ziyaret etmesini sağlamak şekline de dönüştürebilirsiniz.

MUTLAKA YAPMANIZ GEREKENLER

Birlikte kitap okuyun: Tatil, çocukların kendilerini geliştirmeleri için çok iyi fırsat aslında. Bu nedenle kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarından. Çocuğunuzla birlikte kitapçıları dolaşıp, keyif alacağı konularla ilgili kitaplar seçmek, okuma alışkanlığını destekler. Ancak bu etkinlikte onu desteklemek için aynı okuduğu kitabı anlatmasını istemeniz ya da o okurken yüksek sesle dinlemeniz, paylaşım duygusunun geliştirir.

Ödevlerini yapmasını sağlayın: Genellikle her çocuğa hafif de olsa, bir tatil ödevi verilir. Eğer çocuğunuzun böyle bir ödevi varsa, yapmasını desteklemelisiniz. Ancak sıkı bir program yerine, esnek çocuğunuza uygun bir ödev yapma programı oluşturmalısınız. Bu nedenle programı çocuğunuzla birlikte yapmanızda ve ödevini bitirip bitirmediğinizi günlük olarak kontrol etmenizde yarar var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.