1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 2019 Sivas Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sivas yerel seçim adayları

2019 Sivas Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sivas yerel seçim adayları

Sivas Belediye başkan adayları açıklandı. 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinde yarışacak adaylar belli oldu. Peki Sivas Belediye başkan adayları kim oldu? İşte AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Sivas Belediye başkan adayları

2019 Sivas Belediye başkan adayları belli oldu – 2019 Sivas yerel seçim adayları

2019 Belediye başkan adayları yerel seçimleri için merak ediliyor. Peki AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, HDP Sivas Belediye başkan adayları kim oldu?

2019 yerel seçimleri için belediye başkan adayları açıklandı.Cumhurbaşkanını ve 27. Dönem parlamentosunu belirlemek üzere en son 24 Haziran'da sandık başına giden Türk seçmeni, bu kez 31 Mart'ta yerel yöneticileri belirlemek için oy kullanacak.

2019 Sivas yerel seçim adayları

Tüm siyasi partiler, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde de sandıktan başarıyla çıkmak istiyor. Bu bağlamda her parti kendi adayını belirledi.

untitled-4.gif

AK Parti Sivas Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SİVASALTINYAYLAAK PARTİSİNANAKBULUT
SİVASGÜRÜNAK PARTİFEYZULLAHARSLAN
SİVASSİVAS MERKEZAK PARTİHİLMİBİLGİN
SİVASGÖLOVAAK PARTİOSMANDEMİRBAĞ
SİVASKOYULHİSARAK PARTİİLHANEREN
SİVASHAFİKAK PARTİMİTATİLHAN
SİVASULAŞAK PARTİCEMALETTİNKARACALAR
SİVASYILDIZELAK PARTİMEHMET SABİTKARAKAŞ
SİVASGEMEREKAK PARTİREMZİKILIÇDAĞI
SİVASŞARKIŞLAAK PARTİAHMET TURGAYOĞUZ
SİVASKANGALAK PARTİMEHMETÖZTÜRK
SİVASZARAAK PARTİSAYIT AHMETPALA
SİVASİMRANLIAK PARTİMURATSEVİNDİK
SİVASAKINCILARAK PARTİHASANŞEN
SİVASDİVRİĞİAK PARTİHALİTYAZICI
SİVASSUŞEHRİAK PARTİFAZLIYÜKSEL
SİVASDOĞANŞARAK PARTİŞERİFYÜRÜK

CHP Sivas Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SİVASİMRANLICHPMURATAÇIL
SİVASSİVAS MERKEZCHPALİAKYILDIZ
SİVASZARACHPKUDSİCANTÜRK
SİVASALTINYAYLACHPNURETTİNÇİFTÇİ
SİVASKANGALCHPGÖKHANEMEN
SİVASDİVRİĞİCHPHAKANGÖK
SİVASULAŞCHPMURATSULAKCI
SİVASŞARKIŞLACHPAYFERTEMEL
SİVASAKINCILARCHPNECATİUS
SİVASYILDIZELCHPBÜLENTYÜCEL

MHP Sivas Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SİVASKANGALMHPEREN DERVİŞAKPINAR
SİVASDOĞANŞARMHPHALİLBALIK
SİVASŞARKIŞLAMHPCEMİLÇELİK
SİVASZARAMHPFATİHÇELİK
SİVASGÜRÜNMHPNAMİÇİFTÇİ
SİVASHAFİKMHPSELAHATTİNÇUHADAROĞLU
SİVASKOYULHİSARMHPOSMANEPSİLELİ
SİVASSİVAS MERKEZMHPMEMETER
SİVASYILDIZELMHPOZANERCAN
SİVASSUŞEHRİMHPCANDANERSOY
SİVASULAŞMHPTURANİLBEY
SİVASGEMEREKMHPYURTKOÇ
SİVASGÖLOVAMHPHALİLÖNGE
SİVASAKINCILARMHPMURATSEVİNÇ
SİVASALTINYAYLAMHPNAZIMSUBAŞI
SİVASİMRANLIMHPNECMİVURAL

İYİ Parti Sivas Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

SİVASGEMEREKİYİ PARTİRECEPGARİPER
SİVASDOĞANŞARİYİ PARTİSERDARGÜLAÇTI
SİVASŞARKIŞLAİYİ PARTİTURGAYŞAHİN
SİVASSUŞEHRİİYİ PARTİALİTERCANLIOĞLU

HDP Sivas  Belediye Başkan adayları - 31 Mart 2019 Yerel seçimleri

Adayları henüz belli olmadı. Adaylar belli olur olmaz bu sayfa güncellenecektir.

2019 Yerel seçim takvimi

31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek olan yerel seçim öncesi, seçim takvimi açıklandı. Seçmen kaydı sorgulama Ocak ayının ikinci haftasına başlayacak. Bu seçimde de her seçimde olduğu gibi seçmen kayıtları YSK ve e-Devlet üzerinden internet ortamında da yayınlanacak.

Yüksek Seçim Kurulunda (YSK) seçimle ilgili çalışmalar sürüyor. YSK tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak.

SEÇMEN KAYITLARININ SORGULANMASI OCAĞIN İKİNCİ HAFTASI

Açıklanması beklenen seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partiler YSK tarafından ilan edilecek.

Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ya bildirmeleri istenecek.

Muhtarlık bölgesi askı listelerinin güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması, www.ysk.gov.tr'de de seçmen kayıtlarının sorgulanmasına ocak ayının ikinci haftasında başlanacak.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK'da kura çekilecek.

Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine dair Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevreleriyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim - aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

belediye-baskan-adaylari-belli-oldu-–-2019-yerel-secim-adaylari.jpg

YEREL SEÇİMLER ŞUBAT AYI TAKVİMİ

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek.

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek.

Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek.

Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak.

YEREL SEÇİMLER MART AYI SÜRECİ

Planlanan seçim takvimine göre mart ayının ilk günü, aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak. Bu ayın başında, kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak.

Seçim propaganda ve yasaklarının, seçime 10 gün kala yani 21 Mart'ta başlaması öngörülüyor.

Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek.

Seçim propagandası seçimden bir gün önce, 30 Mart'ta saat 18.00'de sona erecek. Türkiye 31 Mart'ta oy vermek için sandık başına gidecek.

2019-yerel-secim-takvimi--001.jpg

2019 yerel seçimlerde kaç doğumlular oy kullanacak?

Kasım 2019'da yapılması beklenen seçimlerin 5 ay geriye çekilerek, 24 Haziran 2018'de yapılacak olması oy kullanmayı bekleyen gençlerin de takvimini değiştirdi. İlk planlara göre örneğin 3 Kasım 2019 Pazar günü yapılacak seçimlerde 3 Kasım 2001'de doğan biri, 18 yaşını tam doldurduğu için sandığa gidebilecekti. Seçim tarihi itibariyle 18 yaşını dolduran her Türk vatandaşı seçme ve halkoylamasına katılma hakkına sahip. Buna göre 2019 yerel seçimlerinde 2001 doğumlular oy kullanmak için sandığa gidebilecek. Buna göre 2019'da seçilebilecek biri, 18 yaş bandında olması durumunda yaş şartını karşılayamazsa aday olamayacak.

HABERE YORUM KAT