Sena Selin Tekin

Sena Selin Tekin

3 Günde 5 Kilo Verdiren Detoks Uygulaması Sağlıklı mıdır?

Detoks diyetleri uzun zamandır popülerliğini korumaktadır. Detoks programlarının asıl anlamı vücuttan zararlı dediğimiz toksinlerin uzaklaştırılması demektir. Bu diyetlerin kısa süre içerisinde toksinleri organizmadan uzaklaştırdığı ve hızlı kilo kaybına yardımcı olduğu aynı zamanda sağlığı desteklediği iddia ediliyor. Güncel araştırmalar ise kilo kaybında veya toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasında detoks diyetlerinin etkisine dair yeterli kanıt bulunmadığını bildirmiştir.

Kilo vermek için 3 günde 5 kilo verdiren detokslar gibi mucizevi gözüken yöntemler aslında metabolizmanızı oldukça kötü etkileyen bir beslenme biçimidir. Bu tarz detoksların yapılmasıyla kilo verilmesinin gözlemlenmesi kaçınılmazdır. Çünkü günde alınan 800 – 900 kalorilik diyetler ile birey kendini aç bırakır ve bir günde alması gereken kalori miktarından çok daha az bir şekilde beslenmeye başlar. Detoks diyetlerin içeriğinde tek çeşit beslenme genellikle meyve ve sebze ağırlıklı beslenme bulunmaktadır.

Vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besin ögelerini bu tarz diyetler bize sağlayamaz. Peki bu verilen kilolar yağdan mı, kastan mı yoksa ödemden mi verildi? Önemli olan kısım ise burada başlamaktadır. Bu kadar kısa sürede verilen kilolar kas kaybına yol açmaktadır bu da metabolizma hızının yavaşlamasına bireyin detoks yapmayı bırakıp normal beslenmeye geçtiğinde ise verdiği kiloları kat kat geri almasına neden olacaktır. Yapılan detoks diyetlerinin zararları günlük yaşantıyı da olumsuz etkileyebilmektedir.

Yorgunluk, halsizlik ve konsantrasyon bozukluğuna yol açabilir. Vücudun detoksa ihtiyacı var mıdır diye düşünecek olursak eğer; doğal olmayan ve işlenmiş besinlerin etkisiyle toksik maddelere maruz kaldığımız doğrudur fakat bu toksik maddelerden detoks ile diyet yaparak kısa sürede kurtulmak için bilinçsizce beslenmek de doğru değildir.

Kilo vermek isteyen pek çok insanın yaptığı en büyük yanlışlardan biri sabırsız olmaktır. Sağlıklı bir biçimde kilo vermek için bireyin haftada ortalama 1,5 – 2 kg arasında kilo vermesi yeterli olarak görülmektedir. Dengeli ve düzenli beslenerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek hem vücudunuzdaki yağ oranını azaltır hem de metabolizma hızınızın artmasına sebep olur. Bu şekilde verilen kiloların geri alınması sağlıksız beslenilmediği sürece pek de mümkün değildir.

Detoks programları gerekli görüldüğü takdirde kısa süreli olmak şartı ile sağlıklı beslenmeyi öğrenmiş bu durumun bilincinde olan bireyler tarafından çok fazla kalori açığı bırakmadan kişiye özel hazırlanan beslenme programları ve diyetisyen takibi ile birlikte yapılabilmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN