1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

ABD'de ara seçim sonuçları resmi olmayan sonuçlara göre açıklandı. 2 Müslüman kadın bir ilke imza atarak meclise girmeyi başarırken sandıkların kapandığı bilgisine ulaşıldı. Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde ise Demokratlar kazandı. Peki seçimde hangi parti ne kadar oy aldı?

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

ABD'de Kongreyi yeniden şekillendirecek ara seçimlerinde Demokratlar, Cumhuriyetçilerin elindeki kritik bölgelerde arka arkaya zafer kazandı. Başkan Trump'ın favori kanalı Fox News Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde edeceğini duyurdu.Cumhuriyetçiler ise, Senato'da zafere çok yakın. Demokratların elindeki Indiana Cumhuriyetçilere geçti, Teksas'taki nefes kesen yarışı da yine Cumhuriyetçiler kazandı.Peki bu seçim sonuçları Trump'ın politikalarını etkileyecek mi?

MECLİSTE İLK KADIN SENATÖR

Tennesse eyaletinde emekliye ayrılan Cumhuriyetçi Senatör Bob Corker’ın yerine aynı partiden Marsha Blackburn seçildi. Blackburn eyalet tarihindeki ilk kadın senatör oldu. Cumhuriyetçi Partinin 2012 seçimlerindeki başkan adayı Mitt Romney de Utah eyaletinde emekliye ayrılan Orrin Hatch’ın yerine geçerek partisinin Senatodaki konumunu muhafaza etti. Nebraska eyaletinde ise Cumhuriyetçi Senatör Deb Fischer yarışı kazanarak koltuğunu korudu.

DEMOKRATLAR 6 EYALETTE ZAFERLE ÇIKTI

Öte yandan, 4 eyalette daha Demokrat isimler Senatoya yeniden seçildi. Tennesse ve Utah eyaletlerinde de Senatoya giren iki yeni isim ve bir senatör partinin yerini korumuş oldu. Wisconsin’den Tammy Baldwin, West Virginia’dan Joe Manchin, Minnesota’dan Amy Klobuchar, New Mexico’dan da Martin Heinrich Demokrat Partinin Senatodaki koltuklarına yeniden seçilen isimler olarak dikkati çekti.

Hawai’de Demokrat Senatör Mazie Hirono yerini korurken, Minnesota eyaletindeki özel seçimlerde Demokrat Senatör Tina Smith sandıktan galip çıktı. İlk açıklanan ve resmi olmayan sonuçlarda Bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders ve Virginia Senatörü Demokrat Tim Kaine’nin ardından 9 eyalette Demokrat, 2 eyalette de Cumhuriyetçi isimler Senatodaki koltuklarını korumuştu. Seçimlerden önce Senatoda Cumhuriyetçilerin 51 senatörüne karşılık Demokratların 49 sandalyesi bulunuyordu.

100 sandalyenin 35’ini yeniden belirleyecek ara seçimlere girerken Cumhuriyetçilerde 9, Demokratlarda ise 26 sandalye yeni sahiplerini sonuçların ilan edilmesiyle bulacak.

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

SONUÇLARI TRUMP'IN KANALI DUYURDU

ABD'nin tarihi ara seçimlerinde Demokratlar Cumhuriyetçilerin elindeki kritik bölgelerde arka arkaya zafer kazandı, Başkan Trump'ın favori kanalı Fox News Demokratların Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elde edeceğini duyurdu. Cumhuriyetçiler ise, Senato'da zafere çok yakın. Demokratların elindeki Indiana Cumhuriyetçilere geçti, Teksas'taki nefes kesen yarışı da yine Cumhuriyetçiler kazandı.

İLK MÜSLÜMAN KADIN

Rashida Tlaib, Demokrat Parti listesinden Temsilciler Meclisi'ne giren ilk Müslüman kadın oldu. Filistin asıllı Tlaib, Michigan eyaletinden aday olmuştu.

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

MECLİSTE İLK BAŞÖRTÜLÜ MÜSLÜMAN KADIN

ABD Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi olan Omar, Temsilciler Meclisinde aynı bölgeyi temsil eden kadın üye Keith Ellison'ın yerine geçti.

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

SEÇİM SONUÇLARI TRUMP'IN POLİTİKALARINDA DEĞİŞİKLİK YARATIR MI?

Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Sanders, "Sonuçlar Trump'ın politikalarında değişikliğe neden olmaz" dedi.

ABD Başkanı Trump'tan az önce seçim açıklaması geldi. Trump, 'Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler' dedi

ABD ara seçim sonuçları- Seçimlerde hangi parti ne kadar oy aldı?

 

HABERE YORUM KAT