1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Aday listelerine göre partilerin yarısı değişiyor

Aday listelerine göre partilerin yarısı değişiyor

Listelere göre, seçimde en iddialı 4 partinin çoğunda büyük bir değişikliğe gidildiği görüldü.

Aday listelerine göre partilerin yarısı değişiyor

7 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşecek Genel Seçimler için partilerin gösterdiği adaylar belli oldu. Listelerde yüzde 10 barajını geçip Meclis'e girmesi beklenen en iddialı 4 partinin adaylarının çoğunun değiştiği görüldü.
PARTİLERDE YENİ YÜZLER

Dün Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edilen aday listelerine göre AK Parti'nin yüzde 56'sı, CHP'nin yüzde 64'ü, MHP'nin yüzde 38'i, ve HDP'nin yüzde 48'i değişiyor.
AK PARTİ

233 vekilin yeniden adaylık başvurusu yaptığı AK Parti'de, vekillerin 133'ü yerini korudu. AK Parti listesinde, 451 erkek 99 kadın aday yer aldı. Gösterilen kadın adaylardan yüzde 42'si başörtülü.
CHP

CHP'nin 126 milletvekilinden 67'si yeni listede yer almadı. Aday gösterilen 59 milletvekilinden 14'ü, seçilmesi zor sıralardan listeye girdi.
MHP

Bahçeli, listesinde 61 kadın adaya yer verdi. Bu isimlerden ancak 4'ü seçilebilecek sırada; İstanbul'dan Meral Akşener ve Arzu Erdem, Eskişehir'den Ruhsar Demirel ve Ankara'dan Zuhal Topçu...
HDP

Seçimlere ilk kez parti olarak girecek olan HDP'de 544 adayın 268'i kadınlardan oluştu. Bu duruma göre HDP'nin aday listesinin yüzde 48'inde kadın adaylar yer aldı. Kadın adaylar 22 ilde liste başında gösterildi.

HABERE YORUM KAT