1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ahmet Cin'e PESİAD Toplantısında adaylık sorusu

Ahmet Cin'e PESİAD Toplantısında adaylık sorusu

Pendik Sanayici ve İş Adamları Derneği (PESİAD) başkanı Ahmet Cin yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Pendik’te yerel ve ulusal düzeyde yayın yapan basın mensupları ile düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin Pendik Belediye Başkanlığı içi

Ahmet Cin'e PESİAD Toplantısında adaylık sorusu

PESİAD Başkanı Ahmet Cin ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltıya Genç PESİAD başkanı Murat Açık, Başkan yardımcıları Sami Bayram, Mustafa Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Kahvaltıdan sonra konuşma gerçekleştiren Başkan Ahmet Cin,  Her çarşamba günü yönetim kurulu üyeleriyle toplandıklarını belirterek, Toplantılarda PESİAD’ın bundan sonraki yapacağı faaliyet ve projelerle ilgili haftalık olarak değerlendirdiklerini bununla beraber son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum ile ilgili çok yoğun bir çalışma ve toplantılar yaptıklarını kaydetti.

Dernek olarak, geçtiğimiz çarşamba günü yapılan toplantının bir çalıştay şeklinde yapıldığını kaydeden Cin, "Pendik’te sektöründe öncü firmaların yöneticileriyle kendi işlerinde yaşamış oldukları sorunları konuşma imkanımız oldu. Bunun ilgilide biz gördük ki gerçekten sorunları var. Bu sorunları hem dernek olarak hem de şahsi olarak ilişkili olduğumuz üst kurumlara iletmeyle ilgili bir görevimiz oluştu. Arkadaşların görüşlerini raporlarını aldık. Çözümlemesini yapıyoruz. İnşallah kısa süre içerisin hükümet yetkililerine hem de etkili parti üst düzey yöneticilerine raporu iletmiş olacağız.” Dedi.

Başkan Ahmet Cin, Toplantı sorun olarak gösterilen bazı konuların açıklanan enflasyonla mücadele konusundaki programda görüldüğünü ve buna önlem alınmasıyla ilgi açıklamaların olduğunu kaydetti.

“Ülkenin makro dengeler açısından bir sıkıntısı yok”

Ekonomik anlamda Türkiye’ye genel itibariyle baktığımız zaman makro dengeler açısından bir sorun gözükmediğini sorunun özel sektöre dayalı olduğunu belirten Cin, "Önceki 1994 ve 2001 krizlere baktığımız zaman krizlerde bir ters denge var. O zaman kamuya endeksli bir sıkıntı vardı. Şimdi özel sektöre dayalı bir sıkıntı var.  Önceden kamu ciddi manada borçlanıp Borçların ödenmesiyle ilgili kriz patlak veriyordu. Şimdi ülkenin toplam borçlanmasına baktığınız zaman 430 milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. Bunun yüzde 65 özel, yüzde 35 kamu borcu. Burada önemli olan özel sektörde sonuç itibariyle bir sıkıntıya girdiği zaman istihdam konusunda diğer noktalarda direk ülkeyi ve insanları etkileyen bir durum. Burada dediğimiz gibi Ülkenin makro dengeler açısından bir sıkıntısı yok. Ancak özel sektörün sıkıntıları var.  Tüm bunlara rağmen, orta vadide döndürülemeyecek bir sorun gözükmüyor. Yani 2018 sonu itibariyle 2019 ,2020 2021’de ödenecek olan borçlara bakılığı zaman sürdürülemeyecek bir durumu yok. Zaten borçlanmanın gayrisafi milli hasılanın yüzde 28 civarında bir kamu borcunun olduğunu görüyoruz ki bu aslında bizim için bir avantaj. Burada devleti biraz devreye sokup özel sektörü biraz rahatlamanın planları yapılması lazım ki zaten yapılıyor. “ dedi.

17 – 25 Aralık, gezi olayları ve son olarak 15 Temmuz meselesinin millet olarak bir ve beraberlikle aşıldığına dikkat çeken Ahmet Cin, Bu meselenin top yekün bir ve beraberlikten geçtiğini kaydetti.

AHMET CİN’E BASIN MENSUPLARINDAN ADAYLIK SORUSU

2019  Yerel seçimlerinde aday adayı olacağı kulislerde konuşulan Ahmet Cin’e basın mensupları Pendik Belediye Başkanlığı için aday adayı olacak mısınız? sorusu yöneltti.

Başkan Cin bu soruyu şu şekilde yanıtladı; 2005 senesinde PESAİAD’ı kurduk. Kurarken de Pendik’in önde gelenleri ve siyasi partileri ile yaptığımız  ilk toplantıda şunu söyledim; PESİAD Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olarak kuracağız . Bu STK partiler üstü bir STK olacak. Buraya siyaset girmeyecek. Evet herkesin şahsi bir siyasi kimliği vardır. Olacaktır da. Ancak PESİAD’a girerken siyasi kimliklerimizi kapı önüne bırakacağız. Buraya siyasi kimliksiz gireceğiz. Dolayısıyla sizin sorduğunuz bu siyasi sorulara burada cevap verirsem o gün o söylediğimi bugün burada inkar etmiş olurum. Bununla ilgili benden görüş almak istiyorsanız. Ben günün 13, 14 saati AK Parti İstanbul İl başkanlığındayım. Bu konuları orada orada konuşuruz. Ancak şunu net olarak söyleyeyim. Ahmet Cin siyasi hayatı boyunca hiçbir şey talep etmemiştir. Biz geleneğimiz gereği bir duruşumuz bir düsturumuz vardır.. Bu geleneği devam ettiriyoruz.” Dedi.

Toplantı sonunda PESİAD ailesi olarak Pendik’e fiziki kalıcı bir eser bırakmak istediğini belirten Cin, bu konuda basın mensuplarının da önerisini aldı.

Basın mensupları Pendik’in kaliteli bir öğretmen evi misafirhaneye ihtiyacı olduğunu dile getirdi.

Haber: Yusuf Saray

 Ahmet Cin'e PESİAD Toplantısında adaylık sorusu Ahmet Cin'e PESİAD Toplantısında adaylık sorusu

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.