1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. AK Parti 7 Haziran seçimlerinden dersini almış gözüküyor
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti 7 Haziran seçimlerinden dersini almış gözüküyor

7 Haziran seçimlerinin ardından  1 Kasım’da yapılacak olan tekrar seçimlere az bir süre kala yine partiler hummalı bir çalışmayla seçim beyannamelerini  hazırlayıp kamuoyuna açıkladılar. Partilerin amacı, açıkladıkları bu beyannamelerle 1 Kasım’daki seçimlerde  vatandaşın daha fazla ilgisini ve teveccühünü artırarak seçimlerden  iyi bir sonuç  almak .

Seçmen için her seçim yeni bir başlangıç, yeni bir umuttur. Bu bağlamda seçmen  bütün siyasi partilerden yeni beklentiler, yeni umutlar ve yeni vaatler bekler.

Onun için siyasi partiler seçimlerden önce seçmenin gönlünü kazanıp oyunu alabilmek için seçim vaatleri diye programlar hazırlayıp seçmenin  görüşlerine sunarlar. 

1 Kasım öncesi siyasi partiler seçim vaatlerini hazırlayıp kamuoyuna açıkladılar. Bunlardan bir tanesi de Ak Parti genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4 Eylül’de geniş kapsamlı bir açıklamayla partisinin  seçim beyannamesini  kamu oyuna duyurmuş oldu.

Görüyoruz ki!  Ak Parti 7 Haziranda yapmış olduğu hatayı yapmamış, seçmenin her kesiminde beklentilerine cevap verdiği gözüküyor.  Oysa Ak Parti , 7 Haziran seçim beyannamesini ağırlıklı olarak başkanlık sistemi ve 13 yıl boyunca yapmış olduğu büyük projeleri anlatarak geçirmişti. O seçim kampanyası boyunca parti kurmayları ve üyeleri  Başkanlık sistemi konusunda nasıl bir sistemin getirileceği halka yeterince anlatılmamıştı. Ve yine 7 Haziran seçim kampanyası boyunca  ekonomik anlamda vatandaşa direk etki edecek ne tür vaatleri olacağını pek fazla dile getirmemişlerdi.

Oysa geçtiğimiz Pazar günü açıklanan seçim vaatleri paketinde  gencinden, emeklisine, çifçisinden, işçisine, polisinden, askerine kısacası toplumun her kesimini ilgilendiren ve vatandaşın direkt ekonomisine etki yapacak vaatleri gördük.  Bu demek oluyor ki! Ak Parti, kurmayları seçmenin beklentilerini iyi tespit etmişler, 7 Hazirandaki hataya düşmemişler, seçmenin karşısına iyi düşünülmüş çalışılmış ekonomik temeller üzerine kurulmuş bir seçin vaadiyle çıkmışlar.

Bu gözlemlerimizi paketin açıklanmasından sonra  birebir vatandaşın her kesiminden aldığımız olumlu tepkilerden de  anlıyoruz.

Anlayacağınız Ak Parti, 7 Haziran’da  “ben bilirim ben yaptım, yine ben yaparım anlatmaya gerek yok”  hatasından vazgeçip, her seçim yeni bir  başlangıçtır, yeni bir umuttur, yeni bir beklentidir diyerek vatandaşı direkt etkileyecek ekonomik ağırlıklı seçim vadi hazırlayıp seçmene  sunarak 7 Haziranda dersini alıp, 1 Kasım seçimlerine iyi hazırlandığı gözüküyor .

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT