1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Ak Parti hangi başkanlık sistemini düşünüyor?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Ak Parti hangi başkanlık sistemini düşünüyor?

15 Temmuz hain darbe girişiminden önce yoğun bir şekilde Türkiye’nin gündeminde olan başkanlık sistemi darbe girişimiyle bir daha gündeme gelmeyeceği tartışılmayacağı rafa kaldırılacağı düşünülüyor ve konuşuluyordu.
Ancak öyle olmadı..
MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli partisinin gurup toplantısında devlet düğümlendi, sistem tıkandı, rejim krize doğru gidiyor, Ak Parti başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse, anayasa taslağını TBMM’ye getirmelidir. Ya 367 aşarak kanunlaşacaktır, ya da milletin kararına sunulacaktır. Bizim tercihimiz her zaman olduğu gibi parlamenter sistemin devamından yanadır. Ancak, milletimiz aksini söyleyecek olursa buna da diyeceğimiz herhangi bir şey doğal olarak bulunmayacaktır. Türkiye’nin nasıl ve hangi sistemle yönetileceğiyle ilgili muamma bize göre kapanmalıdır. Bu iş kökünden bitirilmelidir.” açıklamasıyla bir anda siyasi kulisleri hareketlenmişi oldu.

Devlet Bahçeli’nin bu açıklamasına Ak partiden olumlu tepkiler gelirken, bir o kadarda diğer muhalefet partileri CHP ve HDP’den çok sert olumsuz tepkiler geldi. Hatta CHP, Başkanlık sistemine ne pahasına olursa olsun geçit vermeyeceklerini açıklayarak önümüzdeki günlerin çok tartışmalı ve hareketli geçeceğini gösteriyordu.

DEVLET BAHÇELİ BU ÇIKIŞI NEDEN YAPTI DERSİNİZ?
Bahçeli , Türkiye’nin anayasasıyla, siyasi sitemiyle diğer kanunlarıyla yeniden kurulacağı bir sürecin MHP’siz olmayacağı mesajı veriyor tabi şu da hesap dışı değil HDP’nin şansını tamamen kaybettiği, CHP’nin ise yeni kapı ruhundan hızla uzaklaştığı bir dönemde MHP hem ülke sahipsiz olmadığını gösteriyor hem de süreçte etkili olmak istiyor. Hissettirmek istediği bir şey daha var. o da daha çok tabanda seslendirilen MHP’nin hükümet ortağı olma talebi . Buna ihtiyaç var mı? Ak parti buna nasıl bakar ve bu siyasete nasıl yansır? Onu da önümüzdeki günlerde göreceğiz.
PEKİ AK PARTİ'NİN DÜŞÜNDÜĞÜ BAŞKANLIK SİSTEMİ HANGİSİ?
MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bu sürpriz çıkışından sonar Ak Parti kurmayları başkanlık sistemini yeniden acilen gündemlerine aldılar.Meclise sevk edecekleri sistemle ilgili çalışmalara başlattılar. üç formül üzerinde durdular. Başkanlık sistemi, yarı başkanlık sistemi, ve partili cumhurbaşkanlığı.

Bu üç formül üzerinde alınan kararın tam başkanlık sistemi olduğu, bu konuda Ak parti genel başkan yardımcısı Erol Kaya, partisinin Pendik ilçe başkanlığınca yapılan ilçe danışma meclisinde yaptığı konuşmada partisinin başkanlık sistemiyle ilgili çalışmaların bittiğini en kısa sürede meclise gönderileceğini söyledi. Kaya sözlerine şu şekilde devam etti; ” diyeceksiniz ki hangi sisteme karar verildi? Onu benim burada açıklamam doğru olmaz ancak şunu söyleyebilirim sayın başbakanımız, genel başkanımız Binali Yıldırım bey şunu söylüyor! “ BİZ HİÇ BİR ŞEYİ YARIM YAPMADIK, TAM YAPTIK” diyerek önemli bir ipucu vermiş oldu.

Bu açıklamadan anlıyoruz ki, Ak parti, MHP, ile de anlaşarak tam başkanlık sistemiyle ilgili tekliflerini meclise sunacaklar.Bu da demek oluyor ki! önümüzdeki bahar aylarında referandum var.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT