1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AK Parti nerelerden oy kaybetti?
AK Parti nerelerden oy kaybetti?

AK Parti nerelerden oy kaybetti?

AK Parti’nin 2011’de yüzde 60 ve üzeri oy aldığı, partinin “kaleleri” olarak nitelenen 26 il, bu seçimde 4’e indi.

Davutoğlu 9 Mayıs’taki mitingde Adıyamanlılara demiryolu müjdesi verdi. Adıyamanlıların uzun süredir beklediği bir haberdi. Erdoğan liderliğinde son 2011 seçiminde AK Parti buradan yüzde 67 oy almıştı. Bu seçimde parti Adıyaman’da yüzde 9 oy kaybederek yüzde 58’e düştü. HDP’nin yüzde 22 oy alması AK Parti’deki 9 puanlık düşüşte etkili oldu.

Afyon

AK Parti’nin Afyon’a hızlı tren müjdesi vardı. Davutoğlu burada, “İlçelerimize hastaneler yapmaya devam edeceğiz. Afyon sağlık hizmetlerinden pay almaya devam edecek” sözü verdi. Partinin oyları yüzde 10 geriledi. İlde oylarını MHP 8 puan artırması AK Parti’den kaçan oyların adresini gösteriyor.

Aksaray

Davutoğlu’nun Aksaray’a en büyük müjdesi tıp fakültesiydi. Aksaraylılara hızlı tren sözü de verildi. Aksaray Niğde arasına bölgesel bir havaalanı kurulması da vaatler arasındaydı. AK Parti burada da yaklaşık 8 puan kaybetti. Oylar, desteğini yüzde 13 artıran MHP’ye kaymış görünüyor.

Çankırı

AK Parti’nin Çankırılılara sözü ‘yatırım’dı. ‘Japonların bile AK Parti döneminde kente yaptığı yatırıma’ vurgu yapıldı. Kentte parti yüzde 6 civarında oy kaybetti. Bu kayıp MHP ve CHP’ye gitti.

Çorum

AK Parti’nin Çorum’a en büyük vaadi doğalgaz idi. İki yıl içinde ‘her eve gaz’ götürüleceği sözü verildi. Derekargın’a göl ihalesinin yapılacağı, şehir merkezinde elektriğin yeraltına alınacağı gibi yerel vaatler sıralandı. TOKİ konut inşaatlarının hızlandırılacağı sözü verildi. AK Parti bu kalesinde de yaklaşık yüzde 7 puan kaybetti. Bu oylar desteğini yüzde 7 oranında artıran MHP’ye gitti.

Konya

Davutoğlu memleketine ‘Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri hattıyla Akdeniz’i Kapadokya ile birleştirme’ sözü verirken, bu şehirden aday oldu, son mitingini Konya’da yaptı. Buna rağmen AK Parti ilde yüzde 4’e yakın oy kaybetti. Yüzde 69’dan yüzde 64’e düştü.

Kayseri

Başbakan Davutoğlu, Antalya-Konya-Nevşehir-Kayseri ve Samsun-Çorum-Amasya-Çorum-Kayseri hızlı tren hatlarını da inşa edecekleri sözünü verdi. AK Parti seçimlerin çoğunda yüzde 60 ve üstü destek gördüğü Kayseri’de yüzde 52 oy alabildi. AK Parti bu ilde de oyunu yüzde 8 civarında artıran MHP’ye oy kaptırdı

Rize

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın memleketine Davutoğlu, yüzde 46’sı tamamlanan Ovit Tüneli’nin en kısa sürede bitirileceği ve Rize’nin lojistik merkez üssü olacağı vaadinde bulundu, “Rize’ye inşallah deniz üzerinde bir de havalimanı yapacağız” dedi. AK Parti burada sadece 3 puanlık bir kayıp yaşadı. Oylar yüzde 69’dan yüzde 66’ya düştü.

Şanlıurfa

Başbakan Davutoğlu Urfa’ya sağlık alanında vaatler sundu. Ancak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da HDP’nin yükselişinden en çok etkilenen kentlerden biri Şanlıurfa oldu. AK Parti yüzde 65’ten yüzde 46’ya düştü.

Bu illerde vekil kaybetti

Adana ve Antalya: 6’dan 5’e, Aydın, Eskişehir, Mersin, Zonguldak, Kırıkkale ve Giresun: 3’ten 2’ye, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Kars, Muş, Siirt , Batman ve Uşak: 2’den 1’e, Balıkesir, Denizli, Elâzığ, Kütahya ve Sivas: 4’ten 3’e, Bursa: 11’den 9’a, Diyarbakır: 6’den 1’e, Erzurum: 5’ten 4’e, Gaziantep: 9’dan 6’ya, Kayseri: 7’den 5’e, Kocaeli: 7’den 6’ya, Manisa: 5’ten 4’e, Mardin: 3’ten 1’e, Ordu: 5’ten 3’e, Samsun: 6’dan 5’e, Şanlıurfa: 10’dan 7’ye, Van: 4’ten 1’e...

Bu illeri korudu

AK Parti 7 Haziran’da bazı illerdeki milletvekili sayısını ise korudu. Bunlar Adıyaman (4), Afyon (3), Amasya (2), Artvin (1), Bilecik (1), Bolu (2), Çorum (3), Edirne (1), Erzincan (1), Hatay (5), Isparta (2), Kastamonu (2), Kırklareli (1), Konya (11), Malatya (5), Kahramanmaraş (6),Muğla (2), Niğde (2), Sakarya (5), Sinop (1), Tekirdağ (2), Tokat (3), Trabzon (4), Yozgat (3), Karaman (2), Bartın (1), Ardahan (1), Yalova (1), Osmaniye (2).

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.