1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Akaryakıtta Büyük Vurgun!

Akaryakıtta Büyük Vurgun!

Son 3 ayda 637 milyonluk kaçak akaryakıt yakalandı. Uyanıklar faturayı başka, benzini başka istasyona göndermiş.

Akaryakıtta Büyük Vurgun!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, son üç ay içinde 637 milyon liralık kaçak akaryakıt yakalandığını bildirdi. Canikli, aralarında büyük firmaların da bulunduğu akaryakıt istasyon zinciri firmaların da bulunduğu kaçakçılık olayında, Tüpraş'tan alınan benzinin başka, faturanın ise başka bir istasyona gönderilerek büyük kârlar sağlandığını söyledi. Bazı gazeteciler ile sohbet eden Canikli, son üç ay içinde cezalar da dahil 637 milyon liralık akaryakıt kaçakçılığı olayının ortaya çıkarıldığını bildirdi. Canikli, bu rakam içinde büyük bölümün iki yöntemle yapıldığına dikkat çekti.

ÜRÜN BAŞKA YERDE

Akaryakıt firması Tüpraş'tan malı aldığını anlatan Canikli şöyle özetledi: "Mal gerçek, buraya kadar bir sorun yok. Aldığı malı ayrı faturayı ayrı istasyona gönderiyor. Faturayı gönderdiği yere mal gitmiyor. Mal gitmedi ama ellerinde gerçek fatura var. Bununla ne yapıyor? Özellikle büyük inşaatlara bu faturayı satıyor. Fatura gerçek, mal girmiş gibi. Çok yüksek bir oran. İnşaat firması da gider yazıyor, vergiden düşüyor. Böylece yüzde 9, yüzde 9 paylaşmış oluyorlar. Ürünün gönderildiği istasyon bunu satıyor. Giriş faturası yok. Malı da kısmen de ucuz satıyor. Neden çünkü öbürü yüzde 9 kazanacağı için buradan yüzde 2 indirim yapıyor. Malı sattı; sattı ama girişi yok, çıkış var. Ne yapıyor. Yazar kasa kayıtlarını silmesi gerekiyor. Kaç defa yakaladık. Teknoloji ile yazar kasaların beynini siliyor. Hiç satmamış gibi görünüyor. Kaç kişi birden kazanıyor. Zekaya bak."

JET YAKIT VURGUNU

Jet yakıtın ÖTV'ye tabi olmadığını anlatan Canikli, "Tüpraş'tan jet yakıtı alıyor, gidip uçaklara veriyor. Başka yerde satıyor. Ama satmış gibi sahte belge düzenleniyor. Teminatını çözüyor ama ÖTV'siz almış oluyor. ÖTV'li olarak kayıt dışı piyasaya veriyor. Litre başına 1.5 lira falan kazanıyor. 'Havalimanına teslim edeceğim' diye alıyor ama oraya vermiyor başka bir yere satıyor" dedi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT