1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Akdoğan, çözüm süreci hakkında Konuştu
Akdoğan, çözüm süreci hakkında Konuştu

Akdoğan, çözüm süreci hakkında Konuştu

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan "Tren rayına tekrar oturmuştur. Hızını, samimi şekilde yol yürüme iradesine sahip olmaları ve demokratik çözüme inanmaları belirleyecektir" diyerek çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdi.

Çözüm sürecinde zorluklara rağmen sabırla yol yürümek gerektiğini vurgulayan Akdoğan, "Toplumsal umudu kırmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Umudu kıran kaybeder. Dış dinamikler ve örgütün yapısı-zihniyeti işi zorlaştırıyor olabilir. Süreçte kararlılık, cesaret,samimiyet ve dürüstlük büyük önem taşıyor" dedi.

6-7 Eylül olaylarının süreci tahrip ettiğini hatırlatan Akdoğan,"Gelinen noktada hala silahı, terörü ve öldürmeyi gerekli gibi görenler habis ve hastalıklı bir zihniyeti yansıtırlar. Öldürmenin gerekçesi olamaz. Devletin yaptıkları ve yapmadıkları hep tartışma konusu olmuştur. Devlet de o günkü devlet değildir. Ne o gün devlet adına yapılan yanlışlar bugün yapılmaktadır ne de devlet hak ve özgürlükler bağlamında yapması gerekenleri yapmayan bir siyasi tutuma sahiptir" şeklinde konuştu.

Kamu düzeninin vazgeçilemez olduğuna dikkat çeken Akdoğan şöyle konuştu;

"Süreçte daha fazla ağırlık vereceğimiz iki parametre var. Birincisi, bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerinin, kanaat önderlerinin , parti ve örgütlü yapıların daha fazla muhatap haline getirilmesidir. İkincisi, bölge halkının örgütün baskısı altında bırakılmaması ve süreci kırılgan hale getiren illegal eylemlere geçit verilmemesi için kamu düzeni konusunda ilave tedbirler ve daha etkin bir politika izlenmesidir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.