1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ali Rıza Demircan Kimdir | Zina Hakkında Ne Dedi

Ali Rıza Demircan Kimdir | Zina Hakkında Ne Dedi

Son günlerde sık sık konuşulan cinsel istismar ve zina konularına İllahiyatçı Ali Rıza Demircan'dan yorum geldi. Demircan'ın katıldığı programda "Zina için Kuranı Kerim'de ceza yoktur,islam ataerkil değildir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlahiyatçı Ali Rıza Demircan, son günlerde tartışma konusu olan zina hakkında yaptığı açıklamada "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir" ifadesini kullandı.

İslam'a Göre Cinsel Hayat kitabının yazarı İlahiyatçı Ali Rıza Demircan Habertürk TV'de yayınlanan Açık ve Net programında Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

Demircan, çocuk yaşta evliliklere yönelik verilen fetvalara ilişkin, "İslam alimlerinin çocuk yaşta evlilikle ilgili fetvaları Kuran-ı Kerim’i karalamadır, peygamberimize iftiradır, zulümdür. Rüşt ergenlik üstü bir durumdur. Bu da kadının lehine ve aleyhine olabilecek, parasal sözleşmeler yapabilecek ve üstleneceği görevlerin altından kalkabileceği bir ruhsal ve akli uygunluktur. Bir çocuğun böyle bir akli olgunlukta olması mümkün değil" dedi.
Ali Rıza Demircan Kimdir | Zina Hakkında Ne Dedi

'İSTERSE YORGANLA SABAH KADAR DÖNÜP DURSUN'

Bir başka İlahiyatçı Nurettin Yıldız'ın "Yatak ve yorgan cinsel dürtülerinizi rahatsız eder" ifadeleri hatırlatılan Demircan, "Yatak yorgan meselesi din adına yorum yapılacak bir konu değildir. Hristiyani yaklaşımlarla biz cinselliği hafife alır olduk. Bu önemli bir olgudur. Erkek için de kadın için de cinsellik önemlidir. Adam yatağına girmiştir. Her insanda cinsel çağrışım yapabilir. İsterse kendi yatağında sabaha kadar dönüp dursun. Bunu fetva konusu haline getirmek anlamsız ve manasızdır" diye konuştu.

'İSLAM ATAERKİL DEĞİLDİR'

"İslam'ın ataerkil olması mümkün değildir" diyen Demircan, "İslam hukuku açısından kadın ile erkek arasında hiçbir fark yoktur. Bu noktada kadın korunur. Bizim kültürümüz ataerkildir" ifadesini kullandı.

'ZİNA YAPSA 4 ŞAHİT LAZIM'

Demircan, "Zinayı kanunla yasaklamak Kurani ilkelere terstir. Kuran zinaya ceza getirmez, zinanın aleniyete dökülmesine ceza verir. İslam dininde zina hem suçtur hem de günahtır. Zina hem suçtur hem islamda 3. derecede büyük günahtır. Kuran zinaya ceza getirmez. Bir adam bir kişinin tanıklığında zina yapsa 4 şahit lazım. Günah işlemiştir, tövbe eder kurtulur. Alenen işlediği zaman İslam dünyasında düzeni bozduğu için…" diye konuştu.

Ali Rıza Demircan Kimdir | Zina Hakkında Ne Dedi

ALİ RIZA DEMİRCAN KİMDİR, ASLEN NERELİDİR?

Ardev Vakfı kurucusu Ali Rıza DEMİRCAN, 1945 yılında İstanbul/Kasımpaşa’da doğdu. Rize’nin Sütlüce köyünden Faik ve Hamdiye DEMİRCAN’ın yedinci çocuğudur.

1969’da İstanbul İmam-Hatip Lisesini birincilikle bitirdi. Aynı yıl o zamanki adı İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini de birincilikle kazandı. DEMİRCAN, üniversiteden pekiyi dereceyle mezun oldu.

1970 yılında Süleymaniye Camii Hatipliğine, bir yıl sonra da Hatiplik kaldırıldığı için aynı caminin İmam-Hatipliğine tayin edildi. Bu camide on iki yıl görev yaptı.1976-1978 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi’nde İhtisas gördü. Kitapları ve konferansları sebebiyle Türk Ceza Kanununun 163. maddesini ihlalden yedi defa Ağır Ceza ve Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılandı.

Hutbe, vaaz, seminer, konferans, radyo ve televizyon konuşmaları ile ülkemiz genelinde tanınmaya başladı.

Evli ve 9 çocuk babası Ali Rıza DEMİRCAN’ın basılmış eserleri şunlardır:

1. Süleymaniye Minberinden İslâm Nizamı (3 cilt)
2. İslâmî Kimliğimizi Korumak (İslâm’da Batıla Benzemenin Hükmü)
3. Allah’ın Resûlü’nden Hayat Dersleri (Allah’ın Resûlü’nden Hayat Düstûrları)
4. İslâm’a Göre Cinsel Hayat (2 cilt bir arada)
5. İslâm’ın Işığında Haklar, Hürriyetler, Vazîfeler (Cuma Mesajları)
6. Hac ve Umre Yüceliğe Çağrıdır (5 kitap bir arada)
7. Söyleşiler
8. Kur’ân ve Sünnet Işığında Cennet Hayatı
9. Kur’ân ve Sünnet Işığında Câriyeler ve Sömürülen Cinsellikleri
10. Namaza Çağrı

HABERE YORUM KAT