1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almanya patriotları geri çekiyor

Almanya patriotları geri çekiyor

Almanya, Suriye’den olası füze saldırısına karşılık Ankara’nın talebi doğrultusunda Türkiye’ye yerleştirdiği Patriotları geri çekiyor.

Almanya patriotları geri çekiyor

Almanya'nın, NATO kapsamında Suriye rejiminden gelecek tehlikeye karşı Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan füze savunma sistemlerinin görev süresini uzatmayacağı iddia edildi. Der Spiegel Online'ın haberinde ABD'nin de Patriotlar için aynı doğrultuda karar aldığı iddiasına yer verildi.
ALMAN ASKERLERİ DE TÜRKİYE'DEN AYRILACAK

Geri çekilmenin önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Patriotlarla birlikte 250 Alman askeri de Türkiye’den ayrılacak. Haberde Suriye'den bir hava saldırısı ihtimalinin ortadan kalktığı için hükümetin Patriotların görev süresini uzatmama kararını meclise bildireceği bilgisine yer verildi.

ALMAN BAKAN 2016'YA KADAR KALACAK DEMİŞTİ

Federal Savunma Bakanlığı Sözcüsü Ingo Gerhartz, iki hafta önce yaptığı açıklamada Alman Patriotlarının 2016 Ocak ayına kadar Kahramanmaraş'ta kalacağını belirtmişti. Füze savunma sistemlerinin NATO görevi için Türkiye'de olduğunu hatırlatan Gerhartz, "Önümüzdeki Eylül ayında NATO, Patriotlarının görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağını, Türkiye'ye yönelik tehdidinin geçip geçmediğini değerlendirmek için toplanacak." demişti.

HABERE YORUM KAT