1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

Kanal D'nin sevilen gündüz kuşağı programı olan Müge ve Gülşen'le 2.sayfaya konuk olan Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Kaç yaşında anne oldu?

Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

Kanal D'nin sevilen gündüz kuşağı programı olan Müge ve Gülşen'le 2.sayfaya konuk olan Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında? Kaç yaşında anne oldu?

Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

 Vajina Monologları adlı tiyatro oyununun yönetmenidir.

Almula Merter, 1966 yılında Ankara’da doğmuştur. Tiyatro sanatçısı Ferdi Merter'in kızıdır. Annesinin adı Cansın’dır. 1982 ile 1084 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinde sosyoloji ve psikoloji eğitimi aldıktan sonra 1984 ile 1988 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı, tiyatro bölümünü okuyarak bitirdi.

Konservatuarın tiyatro bölümünden mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında İtalya’ya Roma’ya giderek Spazio Müzik Okulunda modern dans, sahne tasarımı, ses ve vücut dili eğitimi ve Alexander tekniği ile İngiltere’de de oyunculuk tekniği, psikodrama eğitimi aldı. Çeşitli workshoplara katıldı. Amerika da fonetik bilimi, yaratıcı drama, modern dans, ses ve nefes teknikleri, shiatsu, reiki, alexander tekniğiyle oyunculuk ve reji eğitimi aldı.

Almula Merter, Tümay Özokur ajansına bağlı olarak çalışmaktadır.

Almula Merter, 1976 yılından beri, dublaj yapmakta ve birçok dizisinde rol aldı. Ayrıca TRT, Kanal 6 ve HBB TV de sunuculuk yaptı.

Müjdat Gezen Sanat Okulunda ve Yedi Tepe Üniversitesinde öğretim görevlisi oldu.

Yazar Eve Ensler tarafından yazılan, Türkiye'de Almula Merter'in sahneye koyduğu, Arzu Yanardağ, Berna Öztürk, Güner Özkul ve Müge Oruçkaptan'ın oynadığı 'Vajina Monologları' adlı oyununu 2003 yılında Almula Merter yönetmen olarak sahneledi.

Almula Merter kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında?

2003 yılında Kadıköy Kaymakamı Yüksel Peker "Vajina Monologları" isimli oyunun Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenmesine izin vermemiş. Kaymakam, "oyunun ismini telaffuz etmeye bile utanıyorum." demiş. Oyunun yönetmeni Almula Merter, buna karşılık: "Vajina tıbbi bir isim, utanacak bir şey yok, o asıl 'kaymakam' sözcüğüyle uğraşsın" demiştir.

2004 yılında, babası Ferdi Merter'le birlikte Çığır Sahneyi, kurdu. Yurt dışında kadınlar ve özellikle Müslüman kadınlar üstüne seminerler vermektedir. 2007 yılında Bulgaristan’da müzikal oyun sahneye koymuştur.

İyi derecede İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca konuşmakta ve çeviri yapmakta olan Almula Merter, yeni kültür ve dilleri öğrenmek için sirk dahil pek çok işte çalışarak, dünyayı gezmiştir.

2008 yılında Duygu Asena’ya ithaf ettiği ve Türkiye’nin ünlü kadınlarıyla cinsellik hakkında yapılan röportajların yer aldığı “Aslında Erkek Diye Birşey Yok” adlı kitabını yazmıştır.

Almula Merter, 2011 yılında Londra’ya taşındı. Londra’daki okullarda drama dersi veriyor ve Cosmopolitan-Trend-Dishy-Socıety dergilerinde köşe yazıları ve röportajları yer almaktadır.

İş hayatına Londra’da devam eden Almula Merter, 3 Mart 2014 tarihinde üniversite yöneticisi İngiliz Robert Churm ile Londra’da Methodist Kilisesi’nde evlendi. 2018 Ocak ayında kimsesiz 2 İngiliz kardeşi evlat edindi.

Filmleri ve Dizileri

2010 - Sevgililer Günü (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2009 - 40 (Yıldız) (Sinema Filmi)
2008 - Küçük Denizkızı Ponyo (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2008 - Boleyn Kızı (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2005 - Acı Hayat (TV Dizisi)
2000 - 3. Göz (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
1997 - İlişkiler (Nihal) (TV Dizisi)
1997 - Deli Divane (Ceyda) (TV Dizisi)
1996 - Tatlı Kaçıklar (Alev) (TV Dizisi)
1995 - Çiçek Taksi (Şermin) (TV Dizisi)
1995 - Süper Yıldız (Gonca) (TV Dizisi)
1995 - Palavra Aşklar ( ) (TV Dizisi)
1992 - Kurşun Adres Sormaz (Sinema Filmi)
1989 - Şeytanın Kurbanları (TV Dizisi)
- Yurttaş Kane (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)

Kitapları

2005 - Erkekler Zaten Anlamaz/Kadınlara Özel
2006 - Aşk Acıtır
2007 - İksir - Alternatif Hayat
2008 - Aslında Erkek Diye Birşey Yok
2008 - Keramet Nerde Bilemedim - Keramet-i Kadında
2009 - Yaşam ve İlişki Cadısı 

HABERE YORUM KAT