1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

Türkiye'nin 1923 yılından itibaren başkenti olan Ankara, İç Anadolu'dan birçok farklı lezzete ev sahipliği yapıyor. Anadolu mutfağının en beğenilen yiyeceklerini içerisinde bulunduran Ankara, yalnızca yiyecekleriyle değil kültürel mirasları ile de oldukça ünlü bir şehir. Peki, Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir? İşte detaylar...

Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinde başta gelen Ankara, 1923 yılından itibaren ülkemizin başkenti konumunda. Bu nedenle Cumhuriyet'in en önemli şehirlerinden biri olarak görülen Ankara, İç Anadolu mutfağından birçok lezzeti içerisinde barındırıyor. Ankara, yaşayanlar ve ziyarete gelenleri içinde oldukça cazip bir şehir. Peki, Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir? İşte detaylar...

Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

ANKARA'NIN NEYİ MEŞHUR?

Bazlama Kebap: Ankara'nın ve Türkiye'nin en çok sevilen yöresel lezzetlerinden Bazlama Kebabını sizde çok seveceksiniz.

Yemlik Cacığı: İç Anadolu'ya özgü "Yemlik" otu ile yapılan cacık, Ankara'da sofraların vazgeçilmezi.

Entekke Böreği: Ankara'nın en meşhur hamur işlerinden biri entekke böreği adıyla biliniyor. Genelde dana kıyma ile hazırlanan bu börekler hem doyurucu hem de son derece lezzetlidir. 

Beypazarı Güveci: Kuzu eti, kuyruk yağı, pirinç, domates, sivri biber ve tuz kullanılarak yapılan güveç, adını toprak kaptan alıyor.

Şibit Tatlısı: Ankara yöresel yemeklerin yanında, tatlılarıyla da oldukça meşhur. Ankara'da en çok tüketilen tatlılardan birisi de Şibit Tatlısı. Hamur ve şerbet ikilisinin ana maddesi olduğu bu tatlıyı, mutlaka deneyin!

Efelek Sarması: Evelik ve labada sarması adıyla da bilinen bu sarmalar labada yapraklarıyla hazırlanıyor. Bu sarmalar, Ankara'nın en beğenilen yöresel lezzetleri arasında yer alıyor. 

Ankara'nın neyi meşhur? Ankara'nın yemekleri ve yöresel lezzetleri nelerdir?

ANKARA'NIN BİLİNEN DİĞER YEMEKLERİ VE YÖRESEL LEZZETLERİ

  • Beypazarı Kurusu

  • Ankara Simidi

  • Çubuk Turşu

  • Ankara Balı

  • İnceğiz Çorbası

  • Ankara Tava

  • Beypazarı Güveci

  • Tamtak Tiridi 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT