1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aşk-ı Memnu gerçek oldu
Aşk-ı Memnu gerçek oldu

Aşk-ı Memnu gerçek oldu

Antalya'da 2.5 yıl önce cesedi bulunan Üzeyir Kaya’yı, eşiyle yasak aşk yaşayan yeğeninin öldürdüğü belirlendi.

Antalya’da 3 Şubat 2013’te Boğaçayı kenarında başına sert cisimle vurularak öldürülen kapıcı Üzeyir Kaya’nın katilinin bulunması için çalışma yürüten ekipler, eşi Nezahat Kaya ve yeğeni Yahya Kaya arasında ilişki olasılığını değerlendirdi. Operasyonu bu yönde yoğunlaştıran ekipler, 5.5 ay boyunca Kaya ailesinden çok sayıda kişiyi sorguladı.

POLİS, SUÇU İTİRAF ETTİRDİ

Nezahat Kaya ve Yahya Kaya’yı çapraz sorguya alan polis, teknik ve fiziki takip yöntemlerini de kullandı. Cinayet sonrasında Yahya Kaya ve Nezahat Kaya’nın birlikte olduğunu tespit eden ekipler, Yahya Kaya’ya suçunu itiraf ettirdi.

Öldürülen Üzeyir Kaya

"ÖLDÜRDÜM, EŞİNİ ARADIM"

Sorgusunda cinayeti soğukkanlılıkla anlatan Yahya Kaya, Nezahat Kaya ile uzun süredir ilişkisi olduğunu belirterek, "Amcam ile ot biçmeye gidecektik. Ben o gün yanıma balta ve bıçak aldım. Amacım artık bu işi bitirmekti. Olay günü amcamla dere kenarında ot biçerken baltayla kafasına vurdum" dedi. Amcasını öldürdükten sonra Nezahat Kaya’yı arayarak cinayet hakkında bilgi verdiği belirlenen Yahya Kaya’nın ardından, Nezahat Kaya da gözaltına alındı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

18 Temmuz 2013’te tutuklanan iki sanık hakkında tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek yakın akrabayı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Nezahat Kaya

ÖLDÜRDÜKTEN SONRA YAKILMIŞ

Üzeyir Kaya’nın öldürülmesiyle ilgili davaya, 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada, otopsi işlemini yapan Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı’nda görevli Yrd. Doç. Dr. Mustafa Karagöz tanık olarak dinlendi. Yrd. Doç. Dr. Karagöz, "Bu kişinin sert cisim veya kesici bir aletle kafatası kemiğinin kırılmasına bağlı beyin kanaması nedeniyle öldüğü kanaatine varmıştık. Ayrıca ceset bize giysili olarak gelmişti. Giysilerde ve cesette hissedilir ölçüde benzin ve gaz yağı kokusu vardı. Cesedin kafa bölgesinde, bıyık ve kaşlarda da bu benzin ve gaz yağından kaynaklanan yanmayı gösteren yanıklar vardı" dedi.

"CAN ÇEKİŞME SAFHASINDA YAKILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

Mahkeme başkanının "Kafasına vurulduktan sonra mı yakılmış yoksa yakıldıktan sonra mı vurulmuş" sorusu üzerine Yrd. Doç. Dr. Karagöz, maktulün kafasına vurulduktan sonra can çekişirken yakılmış olabileceğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Karagöz, "Yangın ortamında cesedin kalıp kalmadığının tespiti açısından tıbbi verileri değerlendirdik. Örneğin karbonmonoksit incelemesi yaptık. Solunum yollarında kurum, is gibi emareler aradık. Ceset üzerinde soyulmalar tespit ettik. Bu soyulmaların altına baktığımızda kızartılar tespit ettik. Bu kızartılar nedeniyle de cesedin yangın ortamında canlı kaldığı kanaatine vardık. Ben kişinin can çekişme safhasında yakılmış olabileceğini düşünüyorum. Çünkü solunum yollarında is ve kurum vardı" diye konuştu.

Yahya Kaya

"YANARKEN SUYA ATLAMIŞ OLABİLİR"

Cesedin üzerindeki giysilerin tam yanmamış olduğunu da belirten Yrd. Doç. Dr. Karagöz, kişinin yakılırken ırmağa atlamış olabileceği gibi itilmiş olabileceğini de söyledi. Kafatasındaki kırıkların taş ya da satır- balta gibi kesici ezici özelliği olan aletlerle yapılmış olabileceğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Karagöz, cinayeti bir ya da iki kişinin işlediğinin tıbben tespit edemeyeceğini sözlerine ekledi. Duruşma, sanık avukatlarının konuşma döküm kopyalarını incelemek için süre talep etmesi üzerine ertelendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.