1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ayşenur İslam: "Çalışmayan kadın yoktur"
Ayşenur İslam: "Çalışmayan kadın yoktur"

Ayşenur İslam: "Çalışmayan kadın yoktur"

Bakan İslam, Tuzla Belediyesi'nin Anne Çocuk Eğitim Merkezleri ve Bilgi Evleri Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Bakanlık olarak ailenin toplumun temeli olduğuna inandıklarını, bütün politikalarını aile odaklı planlamaya çalıştıklarını ifade eden İslam, ailenin güçlü yaşaması ve geleceğe sağlıklı intikal etmesi gerektiğini söyledi.

Ailenin en önemli unsurunun, onu kuran, yaşatan ve ayakta tutan gücün kadın olduğunu vurgulayan İslam, ailenin güçlü olması için kadının da güçlü olması gerektiğini bildirdi.

IMG_6175

Bakan İslam, şöyle konuştu:

"İyi hayat şartlarına sahip, iyi eğitilmiş, donanımlı, istikbale umutla bakan kadınlara ihtiyacımız var. Bu kadınlar isterlerse evlerinde, isterlerse dışarıda çalışsınlar, daima çalışıyorlar. Şöyle bir ayrımımız var. Çalışan kadın-çalışmayan kadın. Yanlış. Çalışmayan kadın yok. Bütün kadınlar çalışıyor. Kimisi evinde, kimisi hem evinde hem dışarıda çalışıyor. Dolayısıyla kadınların hem çalışma hem de ev hayatlarında onlara ihtiyaç duydukları donanımları sağlayacak eğitim merkezlerine son derece ihtiyacımız var. Bazen hayatta çok istediğimiz halde eğitimimizi tamamlayamadan yuva kurma mecburiyeti hasıl olabiliyor. Kadınlarımız çocuklarını büyüttükten sonra eksik kalan eğitimlerini tamamlamaya gayret ediyorlar. Çok değerli bir çabadır. Sadece ülkemizde değil yurt dışında da gelişmiş Avrupa ülkelerinde de sıklıkla rastladığımız bir çabadır."

"KADINLARIMIZIN EĞİTİMİN YAŞI YOK"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, akademik kökenli, üniversite hocası olduğunu belirterek, çalıştığı birçok üniversitede yurt dışından, özellikle de ABD'den gelen kadın akademisyen arkadaşlarının kariyerlerini 35-40 yaşlarından sonra yaptıklarına şahit olduğunu anlattı.

"EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİMİZ BELEDİYELERİMİZ"

Tuzla Belediyesi'yle bugün çok takdire şayan bir işi birlikte başlattıklarını ifade eden İslam, şöyle konuştu:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bizim iktidara gelmemizle yaklaşık 12 yıl önce artık sosyal bir devlet olacağını deklare etti. Sosyal devletin yapması gereken bütün işleri 10 yıllık programlarını koyarak uygulamaya başladı. Bu alandaki en büyük destekçilerimiz, devlet aygıtının en büyük destekçisi belediyelerimiz. Sosyal belediyecilik anlayışını başından itibaren en iyi biçimde anlamış ve kavramış olan belediyelerimiz, sosyal belediyecilikle devletin yaptığı hizmetleri halkın kılcal damarlarına kendi usulleriyle yayan müesseseler oldular."

Tuzla Belediyesi'nin de bunlardan biri olduğunu kaydeden İslam, sosyal belediyeciliği ilk günden itibaren uygulayan bir mekanizma oluşturduklarını, yaptıkları bütün çalışmalarda belediye başkanının arkasında durduklarını bildirdi.

Bakan Ayşenur İslam, açılışın yapıldığı yerde rüzgarın kuvvetli esmesi üzerine, "Bu rüzgar beni biraz daha zorlarsak uçuracak gibi görünüyor" diyerek konuşmasını tamamladı.

“AİLEYİ GELİŞTİRMEK, TOPLUMU GELİŞTİRMEKTİR”

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ise, her yerde ailenin üzerinde durduklarını ve ailenin bir bütünün parçası olduğunu kaydetti. Yazıcı, “Toplumun çekirdek yapısı aileyi korumak ve geliştirmek, toplumu geliştirmenin temelidir. Bizler de bize emanet edilen kent içerisinde 30 yıl sonrasının Tuzla’sının geleceğini kurmak ve geliştirmek için çabalıyoruz” diye konuştu.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, Bakan İslam'a hediye takdim etti.

IMG_6249

Bakan İslam, daha sonra kurdeleyi, eşi Bahadır İslam, Tuzla Belediye Başkanı Yazıcı ve Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır ile keserek, Anne Çocuk Eğitim Merkezleri ve Bilgi Evleri'nin açılışını gerçekleştirdi.

IMG_6278

Açılıştan sonra merkezde incelemelerde bulunan İslam, buradaki kadın ve çocuklarla sohbet etti, ebru yaptı.

IMG_6454

Bakan İslam, buradaki açılışın ardından Tuzla Belediyesi'nin Gönül Elleri Çarşısı'nı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı ve buradaki ürünleri inceledi.

IMG_6119

IMG_6122

IMG_5935

IMG_6030

IMG_6064

IMG_6071

IMG_6095

IMG_6338

IMG_6343

 

IMG_6481

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.