1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Azerbaycan, Ermenistan olayı

Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Azerbaycan, Ermenistan olayı

Yıllardır gerilimin yüksek olduğu Azerbaycan-Ermenistan hattında bu sabah tansiyon yeniden yükseldi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir son dakika açıklaması yaparak, Ermenistan'ın bir saldırı düzenlediğini ve çok sayıda sivilin yaralandığını ve yaşamını yitirdiğini duyurdu. Peki Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Azerbaycan, Ermenistan olayı nedir?

Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Azerbaycan, Ermenistan olayı

Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Bu sabaha karşı başlayan ve gerilimin giderek arttığı Ermenistan ve Azerbaycan arasında neler oluyor? 1980’lerden beri devam eden Dağlık Karabağ krizi yeniden alevlendi ve Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak dakikalar yaşandı. Peki Azerbaycan, Ermenistan savaşı son durum nedir? Azerbaycan, Ermenistan olayı nedir? Azerbaycan, Ermenistan savaşı mı çıktı? Detaylar haberimizde...

AZERBAYCAN ERMENİSTAN SAVAŞI MI ÇIKTI?

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı. Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı. Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermeni hava savunma birimlerinin 12 uçaksavar füze sisteminin imha edildiği belirtildi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş helikopterinin Tatar yönünde düşürüldüğü, mürettebatın yaşadığı bildirildi. "Birliklerimizin hızlı karşı saldırı operasyonu devam ediyor." açıklaması yapıldı.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN OLAYI NEDİR?

Bu sabaha karşı Ermenistan ve Azerbaycan arasında tekrar alevlenen Karabağ sorunu, giderek kızışmaya devam ediyor. İki ülke arasında devam eden Dağlık Karabağ sorunu, güncelliğini korumakla beraber, herhangi bir çözüme de kavuşturulamadı. İki ülke arasında 30 senedir devam eden ve ara ara çatışmaya dönüşen anlaşmazlığa çözüm bulunmuş değil.

TOPRAK ANLAŞMAZLIĞI

Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında, Dağlık Karabağ ve Dağlık Karabağ'ı çevreleyen Ermeni kontrolündeki Azerbaycan topraklarındaki etnik çatışma ve toprak anlaşmazlığıdır .Dağlık Karabağ Cumhuriyeti fiilen bağımsızdır, ancak Ermenistan dahil hiçbir ülke tarafından tanınmamış bir cumhuriyettir.

ÖZERK BÖLGE OLDU

Çatışmanın kökeni, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Sovyetler Birliği döneminde Josef Stalin, Dağlık Karabağ bölgesini, tarihsel olarak Ermeni ve çoğunluğu Ermeni nüfusu olan Sovyet Azerbaycan'da bir özerk oblast haline getirmeye karar verdi.

ÇATIŞMALAR BAŞLADI

Mevcut çatışma, 1988'de Karabağ Ermenilerinin, Karabağ'ın Sovyet Azerbaycan'dan Sovyet Ermenistan'a devredilmesini talep ettiği zaman başladı. Çatışma, 1990'lı yılların başlarında, geniş çaplı bir savaşa dönüştü. 1994 yılında imzalanan bir ateşkes, Bakü'nün statüko ile olan sıkıntılarını artırmasının yanı sıra, Erivan'ın sağlamlaştırma çabalarıyla çelişen yirmi yıllık göreceli istikrar sağladı.

ATEŞKES SAĞLANDI

Nisan 2016'da yaşanan dört günlük bir gerginlik, ateşkesten sonra bugüne kadar yaşanan en şiddetli çatışma oldu. O zamandan beri devam eden geniş çaplı düşmanlık tehlikesi büyük ölçüde arttı. 

Özge Yıldırım
Magazin Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT