1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Azez Nerede | Azez'de Operasyon Başladı

Azez Nerede | Azez'de Operasyon Başladı

TÜRKİYE’nin olası operasyonuyla gündeme gelen Suriye’nin Afrin kentiyle sınır komşusu olan Azez’e, harekatta görev alması beklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) asker takviyesi yaptı.

Azez Nerede | Azez'de Operasyon Başladı

Azez’e, üzerinde uçaksavar monte edilmiş olan kamyonetlerle ellerinde Türk bayrakları ile gelen ÖSO güçleri, tekbirler eşliğinde Afrin sınırındaki mevzilerde görevlendirildi. Öte yandan yaşananların ardından Azez’e yönelik hem PYD hem de DEAŞ saldırılarına karşı önlemler de en üst seviyeye çıkarıldı.

TAKVİYE YAPILDI, AFRİN'İN ETRAFI SARILIYOR

Türkiye'nin nin olası operasyonuyla gündeme gelen Suriye'nin Afrin kentiyle sınır komşusu olan Azez'e, harekatta görev alması beklenen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) asker takviyesi yaptı.

Azez Nerede | Azez'de Operasyon Başladı

AZEZ NEREDE?

Azez, (Arapça: أعزاز, Kürtçe: Ezaz ) Halep'e bağlı bir yerleşim yeri. Nüfus itibariyle çoğunluğu Kürt ve Türkmenlerden oluşur, önemli miktarda Arap nüfus da barındırır. Kent merkezi 50 bin, köyleriyle 100 bin'e yakın nüfusu vardır.

Azez'i Suriye İç Savaşı sırasında 2012 yılında muhaliflerce ele geçirilmiştir. Şehrin yarısı Özgür Suriye Ordusu, yarısı ise İslami Cephe liderliğindeki Kuzey Fırtınası Tugayı kontrolündedir.

Azez kasabası çoğunluğu Sünni Araplardan ve Araplaşmış Kürtlerden oluşan bir kasabadır. Ayaklanmaların başlamasıyla beraber Azez halkı, rejimin karşısında cephe almıştır.

2011'de Azez'de Kuzey Fırtınası isimli bir grup kurulmuştur. Azez bölgesinden savaşçılardan oluşan bu grup, kısa süre sonra rejim ile çatışmaya başlamıştır.

HABERE YORUM KAT