1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Koca, İran sınırındaki Koronavirüs önlemlerini açıkladı

Bakan Koca, İran sınırındaki Koronavirüs önlemlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sınır bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Ağrı'ya gitti. 18 kişinin Doğubayazıt'ta karantina altında olduğunu bile getiren Koca, "Bugün Gürbulak'ta grip belirtisi olan 3 kişiyi hastaneye aldık, 3 kişide grip dışında bir belirti yok ama tedbir amacıyla gözlem altında tutuluyor" diye konuştu.

Bakan Koca, İran sınırındaki Koronavirüs önlemlerini açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sınır bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Ağrı'ya gitti. 18 kişinin Doğubayazıt'ta karantina altında olduğunu dile getiren Koca, endişelenecek birşey olmayacağını sözlerine ekledi.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Koronavirüs riski olan 18 kişi Doğubazayıt'taki hastanemizde karantina altında. Bugün Gürbulak Sınır Kapısı'ndan 60 kişiyi aldık, takip ediyoruz.

ABD hala Güney Kore'den gelen yolculara termal kamera uygulanıp, uygulanmayacağını tartışıyor. Biz bunu yaklaşık 1 aydır uyguluyoruz. Sınırın dışında 80 kişiye yakın vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Gelecek olan vatandaşlarımız bu tedbirlerin alındığını ve bunları yapmak zorunda olduğumuzu bilmelerini istiyoruz." açıklamalarını yaptı. .

İRAN'DAKİ TÜRK VATANDAŞLARI İÇİN TAVSİYELER

"İran'da olan vatandaşlarımızın sınırı zorlamamalarını ve bulundukları ortamda, evde, otelden dışarı çıkmadan, bu ortamı havalandırmalarını, maskeli olmaları gerektiğini, kişisel hijden ve el yıkamalarını ve yakın temasın olmaması gerektiğini, 14 gün gözetim altında tutulacaklarını özellikle söylemek istiyorum.

bolge gundem

İran'da da özellikle evden veya otel odasından, dışarı çıkmadan maskeli bir şekilde bu ortamı havalandırıp hijyene dikkat etmelerini istiyoruz.

Doğu Beyazıt Hastanemiz var biliyorsunuz. Riskli gördüğümüz, kişileri Doğu Beyazıt'a alıyoruz. Oraya da 3 kişi ilave ettik ve sayı 18 oldu. Ateş bulgusu yok bunlarda. Onu söylemek istiyorum. Solunum sıkıntısı yok. Öksürük sıkıntısı var." açıklamalarında bulundu.

Tedbiri elden asla bırakmayacaklarını söyleyen ve durumun ciddiyetini her fırsatta açıklayan Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"Şuan 37 arkadaşımız aktif olarak çalışıyor. 24 tane burada ambulansımız var. 4 sedyeli ambulansımız var. Kapasitemiz birkaç saat içinde 120-130'a çıkmış olacak. Akşama kadar 220-230'a çıkabilir.

Biz DSO ile iletişim içindeyiz. Bilim Kurulu'ndan 2 öğretim arkadaşımız da DSÖ'ye gitti. ABD halen Güney Kore'den gelen yolculara termal kamera uygulanıp uygulanmayacağını tartışıyor. Biz bunu 1 aydır uyguluyoruz.

Kapasiteyi burada daha da arttırabiliriz. Her saat başı sürekli ilave ederek buradaki alan geniş, burada bir sorun yok. Gelebilecek vatandaşlarımızı yakın takip ederek bu dönemi hassasiyetle götürmekten yanayız. O nedenle de gelecek olan sınırın dışında 80 kişiye yakın vatandaşımızın olduğunu biliyoruz. Bu akışı sağladıkça almayı planlıyoruz. Gelecek olan vatandaşımız da hem kendisi, hem ülkemiz için bu tedbirlerin alacağını ve bu çerçevede bunları yapmak zorunda olduğumuzu bilmelerini ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT