1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan Kurum: Ağır hasarlı binaların yıkım sürecini başlatıyoruz

Bakan Kurum: Ağır hasarlı binaların yıkım sürecini başlatıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,"Ağır hasarlı binaların yıkım sürecini başlatıyoruz.Esenler’de 5 bin konut 2021’e kadar yıkılacak." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanılığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde "İstanbul Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı" düzenlendi. Toplantıya  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcıları Fatma Varank ve Hasan Suver, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ilçe belediye başkanları, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum'un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bakanlığımız bünyesinde bir komisyon kuracağız içerisinde STK’lar, odalar, İBB temsilcimiz, ilçe belediye başkanlıklarından temsilcilerimiz ve valiliğimizle birlikte tek bir duruş sergileyerek İstanbul’daki vatandaşlarımızın sağlam binalarda oturması için o komisyonun alacağı kararlara hep birlikte uymak suretiyle bu sürecin atımını atmış oluyoruz.

KİRA YARIMI GİBİ DÜZENLEMELER YAPILACAK

Vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek, hızlı bir şekilde dönüşüm sürecini yürütecek, dönüşüm sürecinde kira yardımı vb. gibi birçok düzenlemeleri yapacak. Eğer bir eksiklik var ise yapacağımız yeni kanuni düzenlemelerle sürecin önünü açacak, tarihi Fatih gibi en son Fatih2te tarihi bir çeşme üzerine otellerin yapıldığını gördük ve orada hemen yıkım sürecine girerek o tarihi eserleri gün yüzüne çıkaracak adımları attık.

 

KOMİSYON RİSKLİ BİNALARIN DÖNÜŞÜMÜNÜ YÖNLENDİRECEK

Bir taraftan tarihsel dönüşümü yapmak durumundayız ki yine bu komisyonun bünyesinde, riskli binaların dönüşümü yönlendirecek ve bu anlamda bir irade ortaya koyacak çalışmayı yapacaklar. Biz bakanlık olarak hem maddi hem manevi hem teknik desteği verecek ve o komisyonla bir bütün halinde çalışacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza bu toplantıyı ilettiğimizde çok memnun oldular ve herkese selamlarını ilettir, Sayın Cumhurbaşkanımız “Bedeli ene olursa olsun biz bu kentsel dönüşümü yapacağız” dedi.

ESENLER'DE 5 BİN KONUT YIKILACAK

Dönüştürülmesi gereken birçok alanda projeler başlattık, 2019’da 62 bin kentsel dönüşüm başlattık bunların 25 bini İstanbul’da. Başakşehir’de, Üsküdar’da, Ataşehir’de, Güngören’de, Bağcılar’da birçok ilçemizde projelerimizi başlattık.

Esenler’de 5 bin konut 2021’e kadar yıkılacak.

Ortak bir dille ortak bir eylemle siyaset üstü bir bakış açısı ile bu işi başaracağız, vatandaşlarımızla ve ilçe belediye başkanlarımızla el ele vererek bu işi tamamlayacağız. Bir kez daha Yeşilyurt apartmanı gibi çocuklar, anneler, babalar binaların altında kalsın istemiyoruz.

Vatandaşlarımızdan da şunu rica ediyorum, gelin riskli binalarımızın tespiti için el ele verelim işlemleri yaptıralım.

Katılımları için başta valimiz olmak üzere, İBB Belediye Başkanımız ve İlçe Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum.

 

 

HABERE YORUM KAT