1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Kurum: İBB'nin Kanal İstanbul'dan tek taraflı çekilme hakkı yok

Bakan Kurum: İBB'nin Kanal İstanbul'dan tek taraflı çekilme hakkı yok

Çevre ve Şehircilik Bakan Murat Kurum, Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak,"İBB protokolden çekildiğini belirtmektedir ancak Meclis kararı olmadan tek taraflı çekilme hakkı yok" dedi

Bakan Kurum: İBB'nin Kanal İstanbul'dan tek taraflı çekilme hakkı yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"na katıldı.

Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, "Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı'nda 26 ana, 14 alt olmak üzere toplam 40 eylemi belirledik. Ülkemizin şehircilik tarihi açısından son derece önemli bir kilometre taşı olacaktır." dedi. 

YAŞANABİLİR ŞEHİR ENDEKSİ

Şehirlerin olgunluk seviyesinin tüm bileşenleriyle tespit edileceğini belirten Kurum, il il 'Yaşanabilir Şehir Endeksi' oluşturulacağını söyledi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Bakan Kurum, şöyle devam etti, "Kanal İstanbul Projesi'yle İstanbul'a trafik, sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nefes aldıracak iki örnek akıllı şehri de yapacağız." diye konuştu. 

Kurum, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tek taraflı olarak protokolden çekilme hakkının olmadığını bildirdi.  

Bakan Kurum," ÇED sürecini tamamladık. 10 gün süreyle askıya bıraktık. 10 gün sonunda olumlu ya da olumsuz taleplere göre değerlendireceğiz. İBB protokolden çekildiğini belirtmektedir ancak Meclis kararı olmadan tek taraflı çekilme hakkı yok" diye konuştu. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡