1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Soylu'dan Furkan Vakfı'nın yürüyüşüne müdahale açıklaması: "Gerekli soruşturma başlatılmıştır"

Bakan Soylu'dan Furkan Vakfı'nın yürüyüşüne müdahale açıklaması: "Gerekli soruşturma başlatılmıştır"

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Furkan Vakfı'nın Adana'da düzenlediği gösteri yürüyüşünü Nevruz ile eş zamanlı olarak yasa dışı gerçekleştiğini belirterek, güvenlik güçlerinin tahriklere rağmen sabırla olaylara müdahale ettiğini söyledi. Bakan Soylu, güvenlik güçlerinin müdahalesine ilişkin olarak Adana Valiliği tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Süleyman Soylu, Furkan Vakfı'nın Adana'da düzenlediği yürüyüşe polisin müdahale etmesine ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. 

Bakan Soylu, Kuytulcu'ların tüm uyarılara rağmen Adana'da nevruz ile eş zamanlı olarak yasa dışı gösterdiği yaptığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir. Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır."

 

 

 

Bakan Soylu'dan Furkan Vakfı'nın yürüyüşüne müdahale açıklaması: Gerekli soruşturma başlatılmıştır

"KORSAN ETKİNLİK DÜZENLENMESİ İÇİN TARAFTARLARINA ÇAĞRIDA BULUNULMUŞTUR"

Adana Valiliğinden söz konusu gösteri yürüyüşüne ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bugün bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında Furkancılara karşı polisin aşırı güç kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

Bugün HDP öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları kapsamında bir etkinlik düzenlenmiş, aynı tarih ve zamanda bu nevruz etkinliğinin yapıldığı alanın çok yakınında bir yerde herhangi bir izin alınmaksızın Furkancılar tarafından da korsan etkinlik düzenlenmesi için taraftarlarına çağrıda bulunulmuştur.

Yaklaşık bin 500 - 2 bin  kişilik Furkan grubunun çağrısına uyan şahıslar saat 14.00’te ilimizin 9-10 noktasında toplanarak gruplar halinde yürümek istemişlerdir. Kendilerine bu etkinliğin yasa dışı olduğu ve dağılmaları konusunda yapılan uyarıları dikkate almadan korsan etkinliği yapma konusunda ısrarcı olmuşlardır.

Bakan Soylu'dan Furkan Vakfı'nın yürüyüşüne müdahale açıklaması: Gerekli soruşturma başlatılmıştır

"HİÇBİR GÜÇ KULLANILMAMIŞTIR"

Bu grup aylardan beri yasa dışı gösteri yürüyüşü yapmış, gruba her defasında müsamaha gösterilmiş ve hiçbir güç kullanılmamıştır. Ancak son dönemde yapılan eylemler kamu düzenini bozmaya şehirdeki günlük hayatı etkilemeye başlamıştır.

Bakan Soylu'dan Furkan Vakfı'nın yürüyüşüne müdahale açıklaması: Gerekli soruşturma başlatılmıştır

"37 POLİS MEMURU YARALANMIŞTIR"

Yapılan etkinliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları hususunda yapılan uyarılara rağmen dağılmayan gruplara kademeli olarak müdahale edilmiş ve gruplar dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden bazı gruplara şehrin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir. Bu gruplar yapılan ikazlara uymadıkları gibi görevli polislere mukavemette bulunup saldırmışlar. Bu saldırı ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır). İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT