1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bakan Soylu'dan İBB ve ABB'ye bağış tepkisi

Bakan Soylu'dan İBB ve ABB'ye bağış tepkisi

Devletin izni olmadan yardım kampanyası başlatan İBB ve ABB'ye tepki gösteren Bakan Soylu," bu başka devlet oluşturmaktır" dedi.

Bakan Soylu'dan İBB ve ABB'ye bağış tepkisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin koronavirüs salgını sonrası başlattıkları yardım kampanyalarınıa Süleyman Soylu çok sert tepki verdi.

"EKREM İMAMOĞLU'NA YARIM SAAT ANLATTIM"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin hesap numaraları açıklayıp koronavirüs yardımı toplaması ve sonrasında İçişleri Bakanlığı genelgesiyle hesaplara bloke konulmasıyla ilgili konuşan Soylu, sürecin nasıl ilerlemesi gerektiğini açıkladı.Soylu, "Eğer vali izin vermişse yardım toplayabilirsiniz. Devlet izin vermeden, vali izin vermeden siz yardım kampanyası başlatıp hesap numaraları açıklarsanız, yeni bir devlet, yeni bir hükümet oluşturmak istiyorsunuzdur.

Bunu bugün beni arayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da yarım saat anlattım. Yine iki tane belediye başkanı, CHP Grup Başkan Vekili sayın Engin Altay'la sayın Seyit Torun'a da bunu izah ettim. Bir belediyenin niçin yardım toplamak için izin alması gerektiğinin kanunla birlikte izah ettim.

Ama tabi ki belediye bağış alabilir. Daha yeni Ankara Büyükşehir Belediyesi Bağış aldı. Peki nasıl aldı? Belediyeler iki türlü bağış alabilirler şartlı bağış ve şartsız bağış. Ama bu yardım değildir. Yardım toplama ile bağışı ayıran belediye kanunu vardır. Bu ikisi birbirinden ayrıdır." dedi.

BELEDİYELERİN HESAPLARA BLOKE KONMUŞTU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 ilin valiliğine 'Yardım toplama' konulu bir genelge göndermişti. Yardım Toplama Kanunu'na göre, bağış ve yardım toplamak isteyen kurumların 'yetkili makamdan izin alma zorunluluğu' olduğu belirtilen genelgede, belediyelerin bu kanundan muaf olmadıkları belirtildi. "Bazı belediyelerin izin almadan yardım topladığı görülmüştür" denilen genelgede, izinsiz yapılan yardım toplama faaliyetlerine kovuşturma uygulanacağı ifade edildi.

Yazıda, birden fazla ilçede yapılan bağış kampanyası için izin gerektiği, bu konuda Valiliklerin yetkili olduğu bildirildi. Bu genelgenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yardım kampanyalarının paralarının toplandığı hesaplara bloke kondu.

İMAMOĞLU, BELEDİYELERİN BAĞIŞ KABUL ETME YETKİSİNİN OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 5393 sayılı Belediye Kanunu ile 5216 sayılı Büyükşehir Kanunu'nun belediye başkanlarına bağış kabul etme yetkisi verdiğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT