1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Balon Balığına Temas Eden Balıkçılar Zehirlendi!

Balon Balığına Temas Eden Balıkçılar Zehirlendi!

Güllük Körfezi'nde balon balığına temas edince zehirlenen iki balıkçı Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kıyıya çıkarılıp hastaneye kaldırıldı.

Balon Balığına Temas Eden Balıkçılar Zehirlendi!

Güllük bölgesi Asin Körfezi Tuzla Boğazı önlerinde teknede bulunan iki kişinin yardım istemesi üzerine bölgeye hemen Sahil Güvenlik botu gönderildi.

BALON BALIĞINA DOKUNUNCA ZEHİRLENDİLER

Balon balığına dokunarak zehirlendikleri belirlenen balıkçılar karaya çıkarıldı, 112 Acil Ekip personeline teslim edildi. Hastaneye kaldırılan iki balıkçının durumunun iyi olduğu belirtilerken yetkililer balon balığı konusunda vatandaşları bir kez daha uyardı.

BALON BALIĞI KONUSUNDA UYARI

Avustralya, Japonya, Hint Okyanusu, Doğu Afrika ve Kızıldeniz kökenli balon balığının Süveyş Kanalı"ndan geçerek Akdeniz"de yayılmaya başladığını, son yıllarda da İskenderun"dan Muğla"ya kadar olan sahillerde sıkça görüldüğünü hatırlatan Sahil Güvenlik yetkilileri şu uyarılarda bulundu:

KARAYA ÇIKARILMASI VE SATILMASI YASAK

Balon balığı zehirlenmesinde; önce karın ağrısı, ishal, dudaklarda ve ağız içerisinde uyuşma daha sonra da nefes darlığı şeklinde olmaktadır. Taşıdıkları toksin nedeni ile tüketiminde de sakınca bulunan balon balıklarının ilgili mevzuat gereği karaya çıkarılması ve satılması yasaklanmıştır.

ZEHİRLİ BİR BALIK

Trakonya, tiryaki, sokar, iskorpit, iğneli vatoz ve rina ülkemizde rastlanan zehirli balık türleridir. Bu tip balıkların yayılım gösterdiği plajlarda dolaşan insanlar için en büyük tehlike, balıkların üzerine basmaktır. Bu nedenle dikkatli olunması gerekmektedir.

YAPILMASI GEREKENLER

Zehirli balık çarpmalarında derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ancak bunun mümkün olmadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna intikal edene kadar ki süreçte yarada gözle görülebilen herhangi bir diken, deri parçası veya yabancı bir cisim varsa yara temizlenmelidir. Yarayı temizlemek amacıyla temiz içme suyu tercih edilmelidir, yoksa deniz suyu kullanılabilir. Kanama yoksa yaranın üzeri kesinlikle kapatılmamalı; kanama varsa hemen durdurulmalıdır.

 

 

HABERE YORUM KAT