1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Başbakan Davutoğlu’ndan Başkan Yazıcı’ya Ödül

Başbakan Davutoğlu’ndan Başkan Yazıcı’ya Ödül

Başbakan Davutoğlu’ndan Başkan Yazıcı’ya Ödül

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, belediye yönetiminde kadına yer veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya plaket verdi. Başkan Yazıcı, plaketini Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Şamlı ve AK Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi Derya Bacacı ile birlikte aldı.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarınca, kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 80. yıl dönümü dolayısıyla "Yerel Yönetimlerde Kadın" programı düzenlendi. Programa, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül, milletvekilleri, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Şamlı ve AK Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi Derya Bacacı ile davetliler katıldı.

Babakan_Odul_1

Kadınlar Yerelde Üretilen Her Hizmetin İlk Olarak Farkına Varıyor

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Azize Sibel Gönül, yerel yönetimlerin demokrasinin anahtarı olduğunu, katılımcı bir demokrasiden bahsedildiğinde kadının da bu yapının içinde olması gerektiğini söyledi.

Kentteki ortak yaşam alanı içerisinde hizmetlerin doğru sağlanıp sağlanmadığını tespit edenlerin kadınlar olduğunu dile getiren Gönül, kadınların yerelde üretilen her hizmetin ilk olarak farkına vardığını kaydetti. Kadınların sosyal hayata katılımının önemine değinene Gönül, kadın seçim oranlarında AK Parti hükümetinin gelmesiyle 2002'te yüzde 4, 2007'de yüzde 11, 2014'de yüzde 14.3 artış görüldüğünü söyledi.Kadınların yerelde sayısının artması ve güçlendirilmesinin önemine değinen Gönül, kalkınmanın en büyük unsurunun kadın olduğunu, kadınların istihdamınında artırılması gerektiğini kaydetti.

Milletvekilleri adına AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, Belediye Başkanları adına ise Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin birer konuşma yaptı.

Kadınlar İçin Devrim Niteliğinde Çalışmalarımız Var

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başbakan Davutoğlu kadınlar için devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını, önümüzdeki haftalarda tamamlanır tamamlanmaz açıklayacağını kaydetti. Davutoğlu yaptığı açıklamada 'Önümüzdeki günlerde inşallah Aile Destek programları ve devrim mahiyetindeki çalışmaları tamamlayıp açıklayacağız' dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Kadın girişimcilere özel katkılar sağladık. Bunun da mikro kredileri doğrudan kadına verdik. İstiyoruz ki kendi ailesinde başı dik olan kadın sosyal hayatta da başı dik olur. Kadın girişimcilerimize her bir kadınımıza ulaşmaya çalıştık. Ev hizmeti görenlere emeklilik hakkı verdik. Engelli bakımı üstlenen kadınlarımıza 5 yıl erken emeklilik verdik. Hepimizin aslında aldığı sosyal kültürün temel kriterleri anne ve babaannelerimiz bize aktarmıştır. Büyük aile geleneğinde bir çok şeyi kadın ortamında öğrenilir aktarılır. Bu sosyal dönüşümü de bundan sonra destekleyerek sürdüreceğiz. Önümüzdeki günlerde inşallah Aile Destek programları ve devrim mahiyetindeki çalışmaları tamamlayıp açıklayacağız. Türkiye'nin her yerinden gelen siyasetimizin güneşleri olan bütün ak parti kadrolarını selamlıyorum. Siz, bir güneş olarak yükseldiğinizde toplumumuzun merhamet damarlarını ısıttığınızda bu toplumda çözüm süreci gibi pek çok kritik süreçler çok çabuk çözülecek.

Kılıçdaroğlu Saygı Duymayı Öğrensin

Başbakan Davutoğlu: "Sırf Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret edebilmek için zihinsel engelli bütün kardeşlerimize hakaret eden o söze dün sarfeden Sayın Kılıçdaroğlu, öncelikle insan onuruna saygı duymayı öğrenmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza atfen ona zihinsel özürlü demek, zihinsel özürlülere hakarettir diyen bir anlayış, kadın - erkek eşitliğini, engelli - engelsiz eşitliğini kabul edebilir mi? Bizin geleneklerimizdde kadınlar sosyla hayatın içindedir. Öznedirler. Nesne veya edilgen değildirler. Önce insan onuru bağlamında kadın ile erkek arasında hiçbir fark olmadığını kabul etmek gerekir. Kılıçdaroğlu, sırf Cumhurbaşkanımıza hakaret edebilmek için dün zihinsel engelli bütün kardeşlerimize hakaret etti. Sayın Kılıçdaroğlu öncelikle insan onuruna saygı duymayı öğrenmelidir

Ne Oldu Kıyamet Mi Koptu?

Hiç bir medeniyet kadını dışlayarak inşaa edilememiştir. Bu vatan için vatan savunması yaparken Nene Hatun ile oradaki yiğitler arasında bir fark yoktu. İstiklal Harbi'nde omuz omuza bu toprakların vatan savunması gerektiğinde ister Kahramanmaraş'ta ister Gaziantep'te ister Şanlıurfa'da omuz omuza bu vatanı savunan Anadolu'nun hanımefendi yiğitlerini hürmetle anıyorum. Onların gayretleri fedakarlıkları olmasaydı bugün burada yaşayamazdık. Kendi evinde çocuklarına buradan bir çağrı olarak bütün anne babalara sesleniyorum. Nasıl çocuklar arasında ayrım yapmıyoruz büyüdüklerinde bunlar nasıl birilerine dönüp sen bu toplumun öznesi olacaksın sense nesnesi olacaksın d iyebiliriz? Burada herkesi muhasebeye davet ediyorum. 80. Yılını idrak ettiğimiz kadınların seçme ve seçilme hakkı ile Başörtüsü ile Meclis'e gelen hanımefendiye bağıran o ortaçağ zihniyeti kafaya nasıl çağdaş diyebilirler. Aradan 15 yıl geçti bugün Meclis'te başörtülü başı açık her biri birbirinden kıymetli milletvekilimiz burada. Birlikte Meclis'e girdiler. Ne oldu kıyamet mi koptu?

Ayrımcılık Olacaksa Bu Pozitif Olacaktır

Eğer biz dünyanın ilk 10 ekonomisine gireceksek kadın elinin değmesine ihtiyaç var. Kadının elinin değdiği her yere zerafet güzellik gelir. Kadınlarımızın da içinde olduğu bazı kesimlere pozitif ayrımcılık önemlidir. Eğer kadınlara bir ayrımcılık yapılacaksa bu daima pozitif olacaktır. Kadınlarımızın anne olmadan ve olduktan sonraki iznini 16 haftaya çıkardık. Er Rahim ile merhamet ile anılan anneliktir. Bunu varoluşsal ilişkiyi anne ile olan apayrı bir ilişkidir.

Çözüm Süreci İçin Sesinizi Yükseltin

Çözüm süreci için bütün anneler mağdur olan bütün anneler siyasete dönüp bizlerin üzerinden siyaset yapmayın diye haykırdığında bu ülkeye barış gelir. Biz bunun için inadına çözüm süreci inadına kardeşlik inadına barış diyoruz. Çözüm süreci için sesinizi yükseltin ve diyin ki bizim yaşadığımız acıları başkaları yaşamasın. Onun için haftasonu programları yaparken bir doğu bir batı bir kuzey bir güney yapıyoruz ve bundan sonra da yapacağız. Bu haftasonu da Van'dan Eskişehir'e gideceğiz. Siyasete katılmak hem fiilen bakan olmaktır milletvekili olmaktır bu bilinçle sokağa çıkan sesini yükselten ve herkesi barışa çağıran anneler de siyasetin en ulvisini yapıyorlar demektir. Kadına karşı şiddeti ortadan kaldırırken dünyada da bunun sözcüsü olacağız. Terörle mücadele ne kadar kutsal ise annelerin ağlamaması için önemli ise uyuşturucu ile mücadele ne kadar önemli ise kadına karşı şiddetle mücadele de aynı derecede kutsal ve şereflidir. Kim kadına şiddet uygularsa kendi güçsüzlüğünü onursuzluğunu gösterir.

Biz de AK Parti kadroları olarak da bunun gereğini yapacağız. AK Parti takip etmez öncülük eder, birilerinin peşine takılmaz birilerini peşine takar götürür. 10.530 meclis üyemizden 936'sı hanım bu çok az. Geriye dönük bakıldığında rakam çok iyi görünse de ileriye bakıldığında bu rakam çok az. Bunu en az 2-3 bine çıkarmalıyız. Devrim mahiyetindeki adımları sürdürmek hepimizin görevi bunları takip etmek de kadın kollarımızın ve kadın teşkilatımızın görevi. Eksik olan ne varsa dile getireceksiniz yerine getireceğiz inşallah. Mitinglerde neredeyse yarı yarıya kadınlarımızın katkılarını görüyorum. O zamanda her alanda bu temsili hak ediyorsunuz bunu da inşallah arttıracağız. Bu toplantıyı tertip ettiğiniz için bütün kadrolarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Ülkemizin her bir yerine gidecek siyasetimizin güneşlerine de diyorum ki gittiğiniz yeri ısıtın ve muhabbetlerimizi oralara ulaştırın.

Başbakan Davutoğlu’ndan Başkan Yazıcı’ya Ödül

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, eski bakanlar Güldal Akşit, Selma Aliye Kavaf ve Fatma Şahin ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, bazı milletvekilleri, yerel yönetimlerde kadınlara yer veren belediye başkanlarına plaket verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu, belediye yönetiminde kadına yer veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya programda plaket verdi. Başkan Yazıcı, plaketini Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Kevser Şamlı ve AK Parti Tuzla Belediye Meclis Üyesi Derya Bacacı ile birlikte aldı.

Babakan_Odul

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.