1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Başkanlık Sistemini Türkiye'nin geleceği için istiyor"

"Başkanlık Sistemini Türkiye'nin geleceği için istiyor"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "AK Parti başkanlık sistemini Türkiye'nin geleceği için istiyor" dedi.

"Başkanlık Sistemini Türkiye'nin geleceği için istiyor"

Bozdağ, Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçe görüşmelerine katıldı.

Bozdağ, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bozdağ, şunları kaydetti: "Başkanlık sistemi şikayet ettiğimiz bütün problemlerin bana göre panzehiri olan bir sistemdir. İyi tartışmamız lazım. Fakat ideolojik ve siyasi mülahazalarla bu sistemi sanki Sayın Cumhurbaşkanımızın şahsının arzu ettiği sistem gibi takdim edilerek kamuoyunda layıkıyla tartışılmadığı kanaatindeyim. Şu anda iktidar için daha güçlü bir yapı, yasama elimde yürütme elinde. Başkan olduğu zaman yasamaya gelemiyor. Yasama ayrı işliyor. AK Parti başkanlık sistemini Türkiye'nin geleceği için istiyor. Yeni Anayasa için de kolektif haklardan öte bireysel hakların esas alınması gerektiğini ifade ettik" dedi.

Bozdağ, terörden tutuklananlarla ilgili olarak, terör suçlarında bir tutuklunun cezasının üç bölü dördünü çekmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye cezaevlerinde 5 yıldan fazla şu anda tutuklu bulunan kimse yoktur. 26 bin tutukludan 22 bin 500 tutuklu 0-1 yıl arasında tutukludur. 4-5 yıl arasında tutuklu bulunan kişi sayısı 123'tür. Terör ve örgütlü suçlardan hüküm giyenler, örgütten ayrıldıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanabileceklerdir" ifadelerini kullandı.

Haksız tutuklamalarla ilgili olarak 36 dosya olduğunu belirten Bozdağ, "130 hakim 29 Cumhuriyet Savcısıyla ilgili soruşturma açılmış durumda" şeklinde konuştu.

28 Kasım tarihinde hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile ilgili olarak Bozdağ, "Tahir Elçi'yle ilgili soruşturmanın gizliliği ile ilgili alınmış bir karar yoktur, soruşturma açık bir şekilde devam etmektedir. Hükümet olarak bu olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını istiyoruz, bölücü terör örgütü tarafından propaganda yürütülüyor, 'katil devlet' diyerek, terör örgütü bu olayın çözülmesini istemiyor tahmininde bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

Abdullah Öcalan ile ilgili değerlendirme yapan Bakan Bozdağ, "Öcalan siyasi lider değildir, bölücü terör örgütünün kurucusudur. Yargılanmış ve cezası kesinleşmiş bir hükümlüdür, cezası devam etmektedir. İki tane isim Nasrullah Kuran ve Çetin Arkaş daha önce nasıl yanına gönderildiyse şimdi başka cezaevine nakline gönderilmiştir" dedi.

Ergenekon ve Balyoz davalarına ilişkin Bozdağ, "Yargıtay'a geldi onama aldı. Hak ihlali kararı verildi. Bazı değişiklikler yapıldı. ÖYM'ler kaldırıldı. Bir heyet 'Müebbet veriyorum diyor' geçiyor. Heyet değişiyor beraat ettiriyor. Dosya, deliller aynı yüzde 100 doğrudur diyor, başka heyet beraat karar veriyor" ifadelerini kullandı.
Can Dündar ve Erdem Gül'ün TCK 299. Maddesinden yargılanmadığını belirten Bozdağ, Cumhurbaşkanı'na hakaret edenlerin hepsinin yargılanmadığını savundu. 

Öte yandan, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ile Bozdağ arasında tartışma yaşandı.

Bütçe Komisyon'da onandıktan sonra AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ ile Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu arasında da tartışma yaşandı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.