1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Batının Ambargo Uyanıklığı
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Batının Ambargo Uyanıklığı

Birleşmiş milletler kayıtlarına göre, Dünya  üzerinde kurulu 192  resmi devletler var ama biz bir çoğundan haberdar değiliz hatta isimlerini bile zor duyarız ama  bazı devletler vardır dünyada söz sahibidir herkes bu devletleri tanır başında İngiltere, Çin, Fransa, Rusya, ABD, bunlar aynı zamanda birleşmiş milletlerin daimi 5 üyeden birisi. Dünya genelinde bir karar alınacaksa bu ülkelerden birinin veto ettiği bir karar kabul edilmez ve uygulanamaz. Anlayacağınız bu beş ülke dünyanın ağa devletleri. Bu devletlerin içinde dünyaya muhtarlığa soyunan ABD dünyanın her yeriyle ilgilenir, müdahale eder nerdeyse zaman, zaman birleşmiş milletlerden karar çıkarmadan bile hareket eder ülkelerinin çıkarları için o ülkeleri işgal bile ederler, bunu yaparken de  ilginçtir o ülkelere demokrasi ve özgürlük götürmek için işgal ettiklerini söylerler.
İlginç olan bir şey daha var genellikle dünyada şöyle bir tabir vardır. “Dünyayı Amerika yönetir, ABD’nin fikir babası da İngiltere’dir” gerçekten de öyledir. Bunu geçmiş yıllarda çok gördük. ABD’nin her müdahalesi arkasında istihbarı bilgi ve yönlendirmenin İngiltere olduğunu.
Şimdi gelelim batının ambargo uyanıklılığına; Yıllardır dünyayı yöneten bu ülkeler başta ABD ve İngiltere  ne zaman bir Ortadoğu ülkesinde Pazar kaybetmeye başladıkları an hemen o ülkeyi ekonomik olarak tek başlarına nasıl ele geçireceklerinin hesabını yaparlar. Bunun için yarım yamalak birleşmiş milletlerden bir karar çıkarırlar ve hemen o ülkeye bütün devletleri bağlayan ambargo kararını açıklarlar.  Şimdi diyeceksiniz ki ambargo kararı varsa  bütün devletler gibi bu kararı alan başta ABD ve İngiltere gibi devletler uymak zorunda.

İşte orda yanılıyorsunuz. İlginçtir ambargodan sonra bu devletlerin ambargo koyulan devletle gayri resmi ticaret hacimleri gizlice  altan,altan daha da artmıştır. Ne kadar tuhaf değimli? Kararı alanların kararı gayri resmi yollardan delerek o ülkenin ekonomisini tek başlarına  söz sahibi olması.

Diğer garibim devletlerde aman birleşmiş milletler kararı var. Uluslararası  mahkemelerde başımıza iş almayalım der o ülkeyle tüm ekonomik ilişkilerini keser. Bu düzen yıllardır bu şekilde sürdü hala sürüyor. Yalnız bu dünyayı bu şekilde sömüren ülkelerin bu planını bozan biri çıkmış 2002 den beri Türkiye Cumhuriyetinin başında olan ve dünya 5 ten büyüktür çıkışıyla bütün dünyanın takdirini toplayan Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan bu durumun farkına varmış bakmış ki ambargo koyulan ülkeyle el altından ticaretini artırarak yapan devletler yine ambargoyu koyan devletler.
Hatırlayın yine en son ABD nükleer silah bahanesi ile İran’a ambargo koymuştu. Türkiye’de o ambargoyu onların el altı ticareti ile delmişti. Yani Reza Zarrab  olayı da bundan patlak vermişti. Yani ABD kendi kullandığı taktiği Türkiye’nin kullanmasına çok kızmıştı. Ondan sonra yaşanları biliyorsunuz ve en son ABD  Reza Zarrab’ı tutuklamıştı.

Gerekçe İran ambargosunda ABD çıkarlarına zarar verdiği için. Demek ki  Türkiye çıkarlarına çalışmış ABD’ye zarar vermiş. Buradan biz bunu anlıyoruz. Sanırım en çok zorlarına giden kendilerini dünyada ayrıcalıklı gören ülkeler  yıllarca ambargo uyguladık  taktiği ile dünya ekonomisini sömürmüş ama bu ayrıcalıklı ve sömürge  uyanıklılığını Türkiye çözmüş  Türkiye’de aynı şekilde  davranarak batının ambargo kurnazlığı ve oyununu açığa çıkarmıştır.
Yani anlayacağınız dünyanın ağa baba devletleri, dünyadan büyük bu beş devlet özellikle ortadoğu’da bir ülkeyi ekonomik olarak tek başlarına ticaret yapmak için birleşmiş milletlerden alelusul bir ambargo kararı çıkararak kendilerinin dışındaki diğer devletlerini ticaretini engellemek kendilerinin ise aldıkları kararı yok sayarak el altından ambargo kararında ki ticaretlerini kat kat artırarak o ülkelerinin ekonomisini sömürmek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT