1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. BDDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

BDDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

BDDK, normalleşme döneminde uygulanacak finansal kolaylıklara ilişkin hususları bildirdi. Buna göre kredi limitlerine bloke konulmaması istendi, ayrıca ödeme taleplerinin karşılanması gerektiği bildirildi.

BDDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurumu (BDDK) ,koronavirüs salgını sonrası başlayan normalleşme süreciyle birlikte vatandaşların istek ve taleplerinin karşılanması için  11 maddelik talimat hazırladı.

Kurum, ilgili kuruluşlardan, bireysel ve ticari müşterilerin vade tarihi 2020 yıl sonuna kadar olan ödemelerine ilişkin öteleme taleplerinin karşılanmasını ve ötelenen nakit akışları için güncel piyasa koşullarına uygun fiyatlama yapılmasını istedi.

BBDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

KREDİ KARTI AİDATLARI İÇİN KOLAYLIK

BDDK, kredi kartı aidatları için kolaylık sağlanmasını da talep etti. Bu kapsamda kredi kartı aidat tahsilatına itiraz eden müşterilerin talebi doğrultusunda tahsilatın geçici bir süreyle ertelenmesini isteyen BDDK, diğer taraftan makul ve somut gerekçeler olmaksızın kredi kartı limitlerinin kısıtlanması ve kredi kartlarının nakit çekime kapatılması gibi uygulamalar hakkında mevzuatta belirtilen kurallardan daha ihtiyati ve sıkı uygulamalara gidilmemesi gerektiğini kaydetti.

SİGORTA POLİÇESİNİN KOLAYCA KARŞILANMASI

BDDK, ilgili kurumların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili alt düzenlemelerine uygun hareket etmesi gerektiğinin altını çizdi. Kurum, krediye bağlı sigorta poliçelerinde temerrüt hali gerçekleşince tazmin koşulları oluşup oluşmadığının kendiliğinden sorgulanması, varsa kredi geri ödemesinin sigorta poliçesinden kolayca karşılanmasını sağlayacak bir sistemin işletilmesine gerekliliğine işaret etti.

BBDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

60 YAŞ VE ÜSTÜ İÇİN KOLAYLIK

Kaynaklara göre, BDDK'dan bankalara giden yazıda, "Emekli aylığı alan ve/veya 60 yaşın üzerindeki müşterilerin sık dışarı çıkamamalarından mütevellit ATM'den tek seferde aylıklarını çekebilmeleri, şubelerden ve çağrı merkezlerinden hızlı ve yeterli hizmet almalarının sağlanması, emekli aylıklarını alan müşterilerin aylıklarını almak istedikleri bankalarının değiştirilmesinde fiili engellerin kaldırılması ve taleplerin şikayete mahal verilmeksizin zamanında yerine getirilmesi, 60 yaş üstü emeklinin şubelere gitmeye icbar edilmemesi (kart teslimi dahil) gerekli görülmektedir." ifadeleri yer aldı.

BDDK, bankalar ve banka dışı mali kuruluşlarla ilgili müşterilerden gelen taleplerin düzenli olarak takip edildiğini ve verilen talimata uygun hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.

BBDK, uygulanacak bireysel ve ticari kolaylıkları açıkladı

NE OLMUŞTU?

Kurum, 20 Mart’ta bankalara gönderdiği talimatla Kovid-19 salgını döneminde bankaların müşterilere kolaylık sağlamasını istemiş, iş dünyası ve vatandaşların salgın dönemini en az hasarla atlatabilmesi için 50'ye yakın tedbiri hayata geçirmişti.

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT