1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Beratın dini anlamı nedir? Beratın tarihi anlamı nedir? Beratın arapça ananlamı nedir? Berat Kandili nedir? Berat kandili ne demek? Berat kelimesine dair merak edilip araştırılan tüm soruları sizler için araştırıdık.

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Beratın dini anlamı nedir? Beratın tarihi anlamı nedir? Beratın arapça ananlamı nedir? Berat Kandili nedir? Berat isminin anlamı nedir?Berat kandili ne demek? Berat kelimesine dair merak edilip araştırılan tüm soruları sizler için araştırıdık.

BERAT NE DEMEK?

Resmi belge, senet. Osmanlı Devletinde bir kimseye verilen rütbe, nişan veya toprak imtiyazını gösterir padişah fermanı. Berata; nişan, berat-ı şerif, nişan-ı şerif ve hüküm de denilmektedir. Beratlarda istenilen hizmetin adı, mahalli, maaşı veya geliri, verilen şahsın ismi, ne için verildiği kumandanlık, serdarlık gibi mühim bir vazife ise berat alanın selahiyet derecesi açıkça belirtilirdi. Böylelikle elinde berat olan şahsın bu selahiyet belgesinin dışına çıkması önlenmiş olurdu.

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

Beratların muhtelif çeşitleri vardır ki bunlar, timar beratı, iltizam beratı, muafiyet beratı, mulakat beratı, malikane beratı, imtiyaz beratı, beylerbeylik, nişancılık, defterdarlık, vezirlik gibi memuriyet beratları, imamet, hitabet, feraşet ve tebabet izni verildiğini belirten beratlar ile, serdarlık beratları gibi. Berat verilen kimseden "berat resmi" ismiyle bir vergi alınırdı. Timar beratı bir şahsa verildiğinde, beratta timar sahibinin hüviyeti, timar verilen sancağın kazası, köyü, timarın miktarı, verilme sebebi, ilk mi, tahvilinden mi, mahlulünden mi (yani, birinin üzerinden alarak mı) verildiği, senelik gelir ve istenilen hizmet kayıtlı olurdu.

 

İltizam beratlarında, berat verilenin ismi, iltizamın verilme sebebi, geçerliği olduğu tarihler, iltizam bedeli ve taksitleri, iltizamın ne şekilde idare edeceği muhakkak belirtilirdi.

Bunlar da, verilen şahsın itibarına, rütbesine ve verilen şeyin önemine göre sade veya ağdalı bir lisan kullanılırdı. Verilen beratlar, veren padişahın hayatıyla kayıtlıydı. Padişahlar değiştikçe, yeni padişahın tuğrası bulunan yeni berat verilir ve bu beratlardan yarım resim (vergi) alınırdı. Yapılan işleme "tecdid-i berat" denilirdi.

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

TDK'DA BERAT KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

1.  Bir buluştan, bir haktan yararlanmak için devletçe verilen belge, patent
2. Osmanlı Devleti'nde bir göreve atanan, aylık bağlanan, san, nişan veya ayrıcalık verilen kimseler için çıkarılan padişah buyruğu

BERAT İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Bil hassa İslam dini açısından ise bu isim kurtuluşa ermiş, geçmişine tabiri caizse bir çizgi çekilmiş, günahlarından kurtulmuş, affedilmiş gibi manalara gelmektedir.

Berat Kandiline bu ismin verilmesinin nedeni ise Mevlamızın bu geceyi ihya eden Müslümanları af etmesi, günahlarından kurtuluşa erdirmesidir. Bu nedenle Müslümanlar bu gecede Rablerinden Berat almayı başka bir değişle kurtuluş belgesi almayı ummaktadırlar.Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

BERAT KANDİLİ NEDİR?

Berat Arapçada temize çıkma anlamına gelir. Şaban ayına denk gelen Berat Kandili, bu ayın 15. gecesinde (14. günü 15. güne bağlayan gece) hatırlanmaktadır. İslamiyete göre kulların bilmesi mümkün olmayan şeyleri Allah’ın bilmesi ve bunu kayıtlara geçmesi Berat gecesinde olmaktadır. O günü ibadetle geçiren kişilerin dualarının kabul olacağı ve günahlarının af olacağı pek çok ayet ve hadiste açıkça belirtilmiştir.

Berat ne demek? Berat kelimesinin anlamı nedir? Arapça berat ne demek?

 

HABERE YORUM KAT