1. HABERLER
  2. KORONAVİRÜS
  3. Bakan Koca'dan 3. doz aşı açıklaması: Yarından itibaren olabilirler...

Bakan Koca'dan 3. doz aşı açıklaması: Yarından itibaren olabilirler...

1 Temmuz kararlarının yanı sıra Haziran'da uygulanan kademeli normalleşmenin sonuçları ve aşılama çalışmalarının değerlendirildiği Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birazdan açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca'dan 3. doz aşı açıklaması: Yarından itibaren olabilirler...

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan kararların belirlendiği Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında, 18 yaşa inen aşılama çalışmalarında 3. doz aşının da tarihi merak konusuyken Bilim Kurulu'nda da bu doz hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Haziran ayında başlayan kademeli normalleşme sonrası son durumun değerlendirmesinin yanı sıra aşılama çalışmalarının da değerlendirildiği ve normalleşme sürecinin ele alındığı kritik bilim kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, birazdan açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, açıklamasında "Ülkemiz salgın günlerinden çıkıyor. Aşılanma programımız planlı ve her bir vatandaşımıza en konforlu şekilde aşıyı ulaştırmak üzere tam bir seferberlik haliyle ilerliyor. Bugün itibarıyla yaklaşık 50 milyon doz aşıya ulaşmış bulunuyoruz. Aşılarımızı ne kadar erken dönemde olursak milletçe salgından o derece erken kurtulmuş olacağız. Koronavirüs bir MrNa virüsü ve çok kolay mutasyona uğruyor. Eldeki aşılar mutasyonlara karşı da belirli seviyede koruyucu. Delta varyantının yayıldığı ülkelerden aşılamanın da yüksek olduğu yerler var. Bu durum bizi uyarıyor ve aşı olmada acele etmeye davet ediyor." ifadelerini kullandı.

"3. DOZ AŞI İÇİN YARINDAN İTİBAREN BAŞVURU YAPABİLİCEKLER"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3. doz aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmede bulunulduklarını belirterek, 50 yaşından büyük vatandaşlar ile sağlık çalışanlarının  3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdıklarını belirtti. 3. doz aşı için yarından itibaren başvuru yapılabilecek.

Bakan Koca, 3. doz aşı konusunda yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Bugünkü toplantıda 3. doz aşıların gerekliliği konusunda değerlendirmede bulunuldu. 50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız yarından itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşı olmak üzere randevularını alabilecekler. Vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız ilk 2 dozda hangi aşıyı yaptırmış olurlarsa olsunlar 3. dozda istedikleri aşıyı olabilirler. Gönül rahatlığıyla istediğiniz aşıyı 3. doz olarak yaptırabilirsiniz. Hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirildi. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabilecekler."

BAKAN KOCA AÇIKLADI: "2. DOZ AŞIDA RANDEVU SÜRESİ DÜŞTÜ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada 2. doz aşı randevu süresinin düştüğünü belirtti.

Bakan Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın 2. dozunu 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur. Birileri aşı almaktan vazgeçtiği için Türkiye'nin aşıya ulaştığını iddia etmek emek verenlere saygısızlık, devletimize güvensizliktir. Kimsenin buna hakkı yoktur."

Sağlık bakanı Fahrettin Koca, aşı karşıtlarına tepki gösterdi.  Bakan Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Her bir eleştirinin de haklı bir tarafı olabilir diye çalışmalarımızı gözden geçiriyoruz. Ancak asılsız iddialar ile vatandaşımızın devletimize güveninin sarsılmasına müsamaha gösteremeyiz. Son günlerde aşı karşıtlığı konusu sıcak şekilde gündem tutulmaya çalışılmakta. Çocukluk çağı aşılarında ülkemiz yüzde 98 gibi bir aşılama oranına sahiptir. Böyle bir ortamda aşı karşıtlığından bahsetmek sadece küçük bir zümreyi cesaretlendirmeye yarar. Siz tereddüt eder ve geri durursanız bir kişi eksik kalacağız ve her bir eksiğimiz bizi toplumsal bağışıklık hedefimize ulaşmakta geciktirecek. Aşıyı olan vatandaşlarımız olumlu tecrübelerini paylaşarak tereddüt yaşayan vatandaşlarımızı rahatlatmalı." ifadelerini kullandı.

Bakan Koca konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

"Emin olunuz, salgın koşulları altında geliştirilen tüm aşıları büyük bir hassasiyet ve titizlikle inceleyerek ülkemize getiriyor ve kullanıma alıyoruz. Bizler sizin adınıza bu tereddüdü yaşayıp ikna olduk ve inandığımız aşıları ülkemizde kullanıma sunduk. Yolun sonuna yaklaştık. Elbette daha iyisini yapabilirdik. Fakat bilmenizi isterim ki zor günlerde büyük işlerin üstesinden birlikte geldik. Birlikte sabrettik, birlikte mücadele ettik ve zafere birlikte yürüyoruz. Salgına son darbeyi vuracak olan, aşı ile toplumsal bağışıklığı elde etmektir. Her bir vatandaşımız diğerlerinin aşı olmasını beklemeden aşısını olmalı ve toplumsal bağışıklık hedefinde mücadeledeki yerini almalıdır."

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT