1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama linkini herkes merakla araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanması beklenen BİLSEM sonuçları yetişmemişti. Peki BİLSEM sınav sonuçları 2019 açıklandı mı? İşte e-okul BİLSEM sınav sonuçları sorgulama haberimizde...

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Binlerce aile çocuğunun BİLSEM sınavından alacağı sonucu günlerdir heyecanla bekliyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanması beklenen BİLSEM sonuçları yetişmemişti. Peki BİLSEM sınav sonuçları 2019 açıklandı mı? İşte e-okul BİLSEM sınav sonuçları sorgulama...


BİLSEM SINAV SONUÇLARI 2019 NEDİR?

BİLSEM sınav sonuçları henüz açıklanmadı. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz haberimizde yer alan bağlantı ile sisteme erişebilirsiniz.

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!
 

BİLSEM SINAV SONUÇLARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

BİLSEM sınav sonuçları MEB güvencesi ile gerçekleşiyor ve MEB güvencesi ile ilan ediliyor. MEB yaptığı açıklamada sınav sonuçlarının 19 Nisan Cuma günü ilan edileceğini duyurmuştu. Sistemin erişime açılacağı açıklandı. BİLSEM sınav sonuçları saat 15:00'da açıklanacak.

BİLSEM SINAV SONUÇLARI BURADA AÇIKLANACAK

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!


BİLSEM SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

BİLSEM sınav sonuçları sorgulama işlemi de merak ediliyor. Yukarıda belirttiğimiz üzre sınavın tüm güvencesi MEB'de. MEB, öğrencilerin sonuçlarını eğitim hayatları boyunca açık olan e-okul.meb.gov.tr adresinden duyuracak.


BİLSEM sınav sonuçları sorgulama işlemi öğrenci T.C Kimlik numarası ve okul numarası ile sisteme girerek yapılacak. Haberimizde yer alan bağlantı sizi otomatik olarak BİLSEM sınav sonuçları sorgulama ekranına yönlendirecek.


E-OKUL.MEB.GOV.TR BİLSEM SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

 

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM NEDİR?

Bilsem, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerinin kısaltılmış ismidir. İlkokullarda sınavla tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak ve sahip oldukları kapasitelerini geliştirerek üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla devlete bağlı olarak açılmış olan özel eğitim kurumlarıdır. Türkiye genelinde her ilde bir bilsem olmakla birlikte nüfus yoğunluğuna göre büyük şehirlerde birden fazla bilsem olabilmektedir.

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!
BİLSEM'E NASIL BAŞVURULUR?

Bilim ve Sanat Eğitim Merkezlerine öğrenci seçimi Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen tarihlerde yapılan sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Bu sınav ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. Bu sınava 2017 yılına dek bireysel olarak başvuru yapılamıyordu.


Diğer senelerden farklı olarak 2017 - 2018 Eğitim Döneminde veliler, sınav ücretini yatırdıktan sonra sınıf öğretmeninden gözlem formunu doldurmasını talep edebilecek. Aslında dolaylı bir şekilde Bilsem sınavı başvurularının bireysel olarak yapılmasının önü açıldı. Sınava katılacak olan öğrenciler okullarındaki sınıf öğretmenleri tarafından doldurulan "gözlem formu" listesiyle aday gösterilmektedir.

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!
ADAY GÖSTERİLDİKTEN SONRA NE YAPMAK GEREKİR?

Aday gösterilen öğrencilerin tümü grup tarama sınavına (tablet üzerinde yapılan dijital uygulama) girmelidir. Öğrencinin bu sınava ne zaman gireceği il tanılama sınav komisyonu tarafından planlanacak ve öğrencilere randevu verilecektir.

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM TARAMASINA KATILAN ÖĞRENCİ SAYISINDA REKOR ARTIŞ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) özel yetenekli öğrencilerin eğitim alacağı Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) sınavlarının ilk aşaması olan grup tarama sürecine, geçen yıla göre 4 kat artışla yaklaşık 800 bin öğrencinin katıldığı bildirildi.

Genel Müdür Ahmet Emre Bilgili, 2002'de Türkiye'de sadece 17 BİLSEM bulunduğuna dikkati çekerek, "Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 139 BİLSEM var. BİLSEM'lerin sayısının artırılması öğrencilerin erişebilirliği açısından önemli. Çünkü çocuğumuz kendi okulundaki derslerinin ardından gideceği için BİLSEM'in kendine mümkün olduğunca yakın bir konumda olması gerekiyor." diye konuştu.

Bu merkezlerin sayısının artırılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildiren Bilgili, şöyle konuştu:

"BİLSEM'ler şu an bütün illerimizde ve büyük ilçelerimizde var. Örneğin, İstanbul'da 13 BİLSEM bulunuyor. Bu sayıyı daha da artırmamız, İstanbul'da, büyük şehirlerimizde bütün ilçelerimize BİLSEM'leri açmamız lazım. İzmir'de, Adana'da, Ankara'da artırıyoruz. Önemli olan erişebilirliği mümkün kılmak.

Halihazırda 139 BİLSEM'de 43 bin öğrencimiz var. Bu sayı gelecek yıl daha da artmış olacak. Çünkü bu sene tanılama sürecine dahil olan öğrenci sayımız 4 kat arttı. Yaklaşık 800 bin öğrenci tanılama sürecine dahil oldu. Öğrenci sayımızın artmasını biz de istiyoruz ve ona göre BİLSEM'leri yaygınlaştırıyoruz. Havuzumuzu daha kaliteli ve daha farklı projelerde kullanılabilir hale getiriyoruz."

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

BİLSEM'DE BU YIL 134 BİN 701 ÖĞRENCİ DEĞERLENDİRMEYE ALINDI

Öte yandan Bakanlığın verilerine göre, bu yıl grup tarama sürecinin ardından yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınan öğrenci sayısında 3 katın üzerinde artış kaydedildi.

Bu yılın eğitim-öğretim dönemi için genel zihinsel yetenekten 78 bin 707, resim yeteneğinden 40 bin 539 ve müzik yeteneğinden de 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci bireysel değerlendirmeye alındı.

Bu sayı 2017-2018 eğitim öğretim döneminde genel zihinsel yetenekte 23 bin 405, resim yeteneğinde 9 bin 709, müzik yeteneğinde 5 bin 58 ve toplamda 38 bin 172 oldu.

Gelecek yılın eğitim öğretim dönemine yönelik BİLSEM'lere öğrenci seçim süreci, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıfa devam edip genel zihinsel, resim ve müzik yetenek alanlarında akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen öğrencilerin e-Okul sistemi üzerinden sınıf öğretmenleri tarafından 3-14 Aralık tarihlerinde aday gösterilmesiyle başlamıştı.

Sonuçları açıklanacak grup tarama uygulamasında baraj puanın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınacak.

BİLSEM sınav sonuçları 2019 nedir? BİLSEM sınav sonuçları sorgulama!

HABERE YORUM KAT