1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bir Açılım Da MHP’den

Bir Açılım Da MHP’den

MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu, TBMM'nin İstiklal Mahkemeleri zabıtlarını yayınlama kararına destek verip ekledi: “Dersim tutanakları da açıklansın.”

Bir Açılım Da MHP’den

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, ilk kez Vahdet tarafından gündeme getirilen, TBMM'nin İstiklal Mahkemeleri zabıtlarını yayınlama kararına destek verdi. Tutanakların yayınlanmasıyla birçok olayın perde arkasının aydınlanacağını kaydeden Halaçoğlu, darağacına götürülen İskilipli Atıf Hoca gibi alimlerden özür dilenebileceğini ve itibarının iade edilebileceğini dile getirdi.

HEPSİNİ AÇALIM
Vahdet gazetesine konuşan MHP’li Halaçoğlu, sadece İstiklal Mahkemeleri tutanakları değil, Dersim olayları tutanaklarının da yayınlanması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: "Dersim için herkes bir spekülasyon yapıyor. Diyorum ki, ne kadar açabilirseniz açın. Ne imiş ne değilmiş ortaya çıksın."

Halaçoğlu, "Sadece İstiklal Mahkemeleri tutanakları değil Dersim tutanakları da yayınlansın. Daha önce bu konuda bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifinde bulundum. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafındaki arşivleri araştıralım. Kimde ne belge varsa ortaya koyalım" dedi. Teklifinin kabul edilmediğini ancak Türkiye'nin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Halaçoğlu; "Cumhuriyet döneminde de çok değerli arşivler var. Bunlar Latin alfabesi ile. Bunları da ortaya koyalım. Bu olayın içerisinde rol alan devletlerin arşivlerini de inceleyelim. Yani İtalyan, İngiliz, Rus arşivlerini de inceleyelim. Bunlarla ilgili bir sonuç ortaya koyalım. Dersim için herkes bir spekülasyon yapıyor. Bunlar ortaya çıksın" diye konuştu.

DERSİM'DE 2 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Kendisinin bir tarihçilik misyonu olduğunu, bunun gereklerini yerine getirmeye çalıştığını vurgulayan Halaçoğlu, "Şimdi soruyorum; 1935 yılında Dersim nüfusu ne kadardı? Peki 1940 yılında ne kadardı? Hani diyorlar ya 18 bin insan öldü. Ne kadar insan öldü ortaya çıkarmak kolay. Dersim bölgesinin 1935 yılında nüfusu 107 bin. 1940 yılında da 94 bin. 11 bin küsur kişi sürgün edildi. Allah aşkına bu durumda kaç kişi ölmüş? 2 bin civarında bir insan ölümü var. Buna siz nasıl 18 bin insan öldü diyebilirsiniz? Ölüm var, ölüm yok diyemezsiniz. Böyle çatışmalara girmişseniz kayıp vermeniz normaldir. Yani isyan varsa çatışma var demektir. Çatışma varsa da ölüm var demektir. PKK olaylarını düşünün. Sivili ile askeri ile öğretmeni ile polisi ile 40 bin insan öldü" şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT