1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir dolar kaç TL? 9 Kasım Cumartesi dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? 9 Kasım Cumartesi dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 9 Kasım Cumartesi bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

Bir dolar kaç TL? An itibariyle dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları? sorusu herkes tarafından araştırılıyor. Peki güncel dolar fiyatı nedir? 9 Kasım Cumartesi bugün dolar ne kadar? Dolar kaç TL? Son dakika dolar kuru fiyatları nedir? İşte dolarla ilgili merak edilenler haberimizde...

BİR DOLAR KAÇ TL? AN İTİBARİYLE DOLAR NE KADAR?

Dolar TL kurundaki hareketlilik ekonomik parametreleri izleyenlerin yakın takibinde yer alıyor. Gün içerisinde döviz alım satımı yapacaklar; “dolar ne kadar, kaç TL?” ve “euro ne kadar, kaç TL?” sorularının cevabını araştırıyor. Peki, bugün dolar ne kadar, kaç TL? İşte, 9 Kasım Cumartesi güncel döviz kuru…

DOLAR NE KADAR?

Gelecek haftaki Erdoğan-Trump görüşmesinin netleşmesi ve yurtdışındaki iyimser seyrin etkisiyle dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinin hemen altında başladı. Piyasalar ABD ile ilişkilerin seyrini ve küresel gelişmeleri izliyor.

9 Kasım 2019 döviz alış satış fiyatlarında son durum:

Piyasada ciddi bir harekete neden olabilecek önemli bir gelişmenin yokluğunda dolar/TL’de de sakin bir seyir gözleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump önceki akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirirken, iki lider 13 Kasım’da Washington’da görüşeceklerini teyit etti.

IMF: TÜRKİYE 2019’DA %0.2 BÜYÜR

Uluslararası Para Fonu (IMF) yayınladığı Avrupa’ya ilişkin bölgesel ekonomik görünüm raporunda, Türkiye’de ekonomideki önceki sorunların iyileşme göstermesiyle, ekonomik büyümenin 2019’da %0.2, 2020’de ise %3 olacağını öngördü.

IMF 2019 için büyüme tahminini %2.5 daralmadan %0.2 büyümeye revize ederken, Türkiye’nin büyüme hızına yönelik yapılan tahmin revizyonunun yılın ilk yarısında beklenenden daha iyi sonuçlar alınmasından kaynaklandığını belirtti.

Raporda “TL’yi destekleyen daha iyi piyasa koşullarından dolayı Türkiye’nin 2019 enflasyon tahmini 1.8 puan aşağı revize edildi; ancak orta vadede enflasyon görünümü oldukça belirsiz, TCMB’nin para politikasının kredibilitesini güçlendirmesi ve enflasyon beklentilerini düşürmesi gerek. Türkiye’de para politikası kredibilitesini güçlendirmek ve enflasyonist baskıları azaltmak için sıkı para politikası uygulanması gerek. Türkiye’de negatif baz etkisi ile enflasyon hızla geriledi ancak hâlâ hedefin üzerinde bulunuyor” denildi. 

EURO TL NE KADAR?

Brexit krizinin Ocak Ayı’na kadar etkilenmesi euro üzerindeki baskıyı hafifletti. Avrupa Birliği’nin erteleme talebini kabul etmesinin ardından yükseliş trendine giren euro TL bugün 6 lira 36 kuruş seviyelerinden serbest piyasada işlem görüyor.

.Bir dolar kaç TL? 8 Kasım Cuma dolar ne kadar? Dolar ne olur uzman yorumları?

DOLAR KURU FİYATLARINDA SON DURUM 9 Kasım Cumartesi

Dolar/TL bugün saat 07.22 itibarıyla 5.7560-5.7612 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD ziyaretinin kesinleşmesinin ardından yurtdışı piyasaların da iyimser olduğunu söyleyen bir bankacı, “Yurtdışında olumlu hava ile kurda bir miktar daha gevşeme görebiliriz ancak kurda artık kamu bankaları da piyasa oyuncusu, belli bir seviyenin altında döviz talep edeceklerdir. Şu an için piyasada hareket yaratacak bir beklenti yok. ABD ziyareti önemli ancak oradan da olumsuz bir beklenti yok. Dolayısıyla dolar/TL’de ciddi bir ralli olmasını beklemiyorum, 5.65’lere doğru bir sarkma olabilir” dedi.

DÖVİZ YORUMLARI NEDİR? 9 Kasım 2019

09.11.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Yeni haftaya yurtiçinden gelen enflasyon verisi ile başlayan USDTRY paritesi verinin beklentileri karşılaması ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Öyle ki bu hareketlenmeler ile 5.68 seviyelerini gören parite buralarda uzun süre tutunamadı ve kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde yurtiçinden önemli veri akışı bulunmuyor. Dün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayınladığı Haftalık Para ve Banka İstatistikleri takip edildi. Buna göre TCMB toplam rezervleri geçtiğimiz hafta 292 milyon dolar arttı ve 105 milyar 277 milyon dolara yükseldi. Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri ise 230 milyon dolar azalarak 78.3 milyar dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri 25 Ekim tarihinde 78 milyar 504 milyon dolar seviyesindeydi. Önümüzdeki hafta 13 Kasım’da Erdoğan ile Trump’ın Amerika’da görüşeceği kesinleşti. Bu sebeple önümüzdeki hafta bu görüşme öncesi ve sonrası yapılacak olan açıklamalar yakından takip edilecek. Tüm bunlar ışığında haftanın son işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde sırasıyla 5.76917 – 5.79179 – 5.80896 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 5.74179 – 5.71618 – 5.69362 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Yurt içi tarafta 13 Kasım’daki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeye dair belirsizlik ortadan kalktı. Ve görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Trump, Suriye ile olan sınırlarından, bölgede güvenliğin sağlanması gibi bir çok konudan bahsettiklerini belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 13 Kasım Çarşamba günü Beyaz Saray’a gelecek olmasından dolayı memnun olduğunun altını çizmesi önemliydi. Bu gelişmelerle birlikte TL varlıklarında bir miktar toparlanma görüldü.

Bununla beraber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye yönelik açıklamaları piyasa monitörlerinin yakın takibindeydi. Bakan Albayrak; Enflasyonla beraber faizdeki düşüşü de önümüzdeki aylarda görmeye devam edeceğimizi ve enflasyonla mücadele en ufak bir gevşemeye asla izin verilmeyeceğini vurguladı. Ayrıca Albayrak; 15 Aylık olağanüstü dönemi tahminlerden daha az hasarla atlatıldığını ifade ederken 3. Çeyreğe ilişkin öncü göstergelerin toparlanma eğiminin güçlendiğini, yılı pozitif büyüme ile kapatacağımızın altını çizdi. Nitekim Avrupa Birliği Komisyonu, 2019 Sonbahar Ekonomik Tahminler Raporu’nda ise; Türkiye’nin büyüme tahminin 2019 yılı için yüzde -2.3’ten yüzde 0.3’e yükselmesi ve 2020 yılı için 3.1 tahminine yer verdi. Yurt içi tarafta haftanın son işlem gününde önemli bir veri akışı bulunmazken, siyasi ve jeopolitik risk unsurlarına dair gelişmeler fiyatlamaların seyri açısından yakın takibimizde olacaktır.

Siyasi tarafta yaşanan pozitif gelişmelerin yanı sıra Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın, ekonomi görünümü hakkında açıklamaları TL varlıkları üzerinde kısmen pozitif etki yaratırken kur tarafında sınırlı tepki satışları görüldü. Haftanın son işlem gününe 5.75 seviyelerinden başlangıç yapan kur da aşağı yönlü ataklar için 5.7225, 5.7000, 5.6400 ve 5.6000 destek noktaları takip edilebilir. Şayet oluşabilecek yukarı yönlü ataklarla birlikte tekrar 5.7850, 5.8225, 5.8500 ve 5.8875 seviyeleri karşımıza çıkabilir.

HABERE YORUM KAT