1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Bu bölgelerde 5 ve üzerinde depremler beklenir"

"Bu bölgelerde 5 ve üzerinde depremler beklenir"

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih,Manisa ve Ankara'da meydana gelen depremleri değerlendirdi. Fatih,"Dünyanın en aktif fay hattı Ege Bölgesi'nde. Bu bölgelerde 5 ve üzerinde depremler beklenir. " dedi.

"Bu bölgelerde 5 ve üzerinde depremler beklenir"

İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih, CNN Türk canlı yayınında Ankara ve Manisa'da meydana gelen depremleri değerlendirdi.

Mehmet Fatih'in değerlendirmeleri şu şekilde:

"Haritadan da gördüğümüz gibi Ege Bölgesi'nde çok sayıda fay hattı var. Dünyanın en aktif fay hattı Ege Bölgesi'nde. Bu bölgelerde 5 ve üzerinde depremler beklenir. Artık vatandaşımızı farklı yönlendirmemiz lazım. Artık her an büyük bir deprem de olabilir. Bunu söylememiz gerekir. 1999-2018 yılları arasında 193 tane 5 ve üzeri deprem meydana geldi. Bu çok büyük rakam, Japonya'ya yakın rakamlar. Bölgesel olarak incelediğimizde bu depremlerin yüzde 24'ü Ege Bölgesi'nde olmuştur. Bu deprem şaşırtıcı depremler değil. Ege Bölgesi bunlarla yaşamaya alışmalıdır."

ANKARA

Ankara'nın Akyurt ilçesinde 12 dakika arayla 3.8 ve 4.5 büyüklüğünde 2 deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Akyurt ilçesinde 06.42'de Richter ölçeğine göre 3.8 ve 06.54'te ise 4.5 büyüklüğünde 2 deprem meydana geldiğini duyurdu. İlk deprem yerin 7 kilometre, 4.5 büyüklüğündeki deprem ise 14 kilometre derinlikte gerçekleştiği öğrenildi.

MANİSA

Manisa'nın Akhisar ilçesi 5.4 büyüklüğünde depremle sallandı. AFAD verilerine bu depremden 3 dakika sonra bu kez merkez üssü Kırkağaç ilçesinde 4.1 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Art arda meydana gelen depremler başta Manisa olmak üzere Ege ve Marmara'da geniş bir alanda hissedildi. 

HABERE YORUM KAT