1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu İşin Hakkı İdamdır

Bu İşin Hakkı İdamdır

Bu İşin Hakkı İdamdır

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, toplantısı öncesinde AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"BU OLAYLAR İDAMLIK OLAYLAR"

Çocuk cinayetlerinin idam konusunu yeniden gündeme getirdiğinin anımsatılarak, hükümetin bu yönde bir çalışmasının olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, "Çalışmamız var. Yargıyla ilgili Adalet Bakanlığı'nın yürüttüğü bir çalışma var. Bu olaylar gerçekten adeta idamlık olaylar. İdam gelmezse dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması yönünde arkadaşlara talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili olarak idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var. Ama bu sıkıntının yerine ağırlaştırılmış müebbette varıncaya kadar düşünülecek bir süreçtir bu. Bu işin hakkı idamdır. Bunun olmadığı yerde de ağırlaştırılmış müebbet hapistir." dedi.

Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAKİ İLLEGAL DİNLEME

"Bu işin parelel yapıyla ilgili olduğu ortadadır. 'Parelel yapının içinde kimlerdir' konusu şu anda bizim gündemimizdedir. Bu Başbakanlıkta da aynıdır, parelel yapıdır bu kesindir. Bunda hiç tereddüt yok ama şu anda bu işin failleri kimlerdir, hukuk içerisinde bunu bulmak durumundayız. Başbakanlıkla ilgili olanlar aşağı yukarı belli olmuştur. Ama Dışişleri ile ilgili olanlar hakkında da şu anda belli tespitler vardır, bunun üzerinde de çalışmalar devam ediyor."

CUMHURBAŞKANI ADAYINI BELİRLEME ÇALIŞMALARI

''İstişarelerimiz devam ediyor. Bugün Merkez Karar ve Yürütme Kurulu toplantımız var. Orada da değerlendirmelerini yapacağız. Bütün bu değerlendirmelerin yanında bizim kendi bünyemizdeki çalışmalarımız bitti. Biz bir de Türkiye genelinde kamuoyu araştırması ayrıca yapıyoruz. Bunların neticelerini de ayrıca alacağız. Bu neticeleri aldıktan sonra da inşallah partimiz kendi adayını açıklayacak.''

ÇOCUK CİNETLERİ

"Bu olaylar idamlık olaylar. İdam gelmeze dahi bu cezaların ağırlaştırılması yönünde arkadaşlara talimatım var. Ülkemizde AB süreciyle ilgili idamın kaldırılması nedeniyle bizim bir sıkıntımız var. Ama bu sıkıntının yerine ağırlaştırılmış müebbete varıncaya kadar düşünülecek bir süreçtir bu. Çünkü bu tür ölümler karşısında duyarsız kalmak mümkün değil."

DARALTILMIŞ BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ

"Seçim sistemlerinin hepsini gözden geçiriyoruz. Bu konuda kendimiz en ideal olanı nedir onun hazırlıkları içerisindeyiz. Mevcut sistem mi olur, daraltılmış mı olur, daraltılmışta yüzde 5 barajı mı olur, yoksa sıfır mı olur veya dar bölge mi olur, bunların hepsini çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız. Zaten olay Meclis kapanana kadar. 1 yıllık süreç var. Bu sürece kadar bitti bitti, bitmediği takdirde zaten mevcut sistemle yürümek durumundayız."

HABERE YORUM KAT