1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Budin ve Peşte'yi birleştiren nehrin adı nedir? Hadi 12.30 ipucu sorusu

Budin ve Peşte'yi birleştiren nehrin adı nedir? Hadi 12.30 ipucu sorusu

Hadi Bilgi Yarışması takipçilerinin merakla araştırdığı ipucu sorusu belli oldu. Hadi yarışmasında bugün 12:30'da oynanacak yarışmada ipucu sorusunda Budin ve Peşte'yi birleştiren nehrin adı nedir?nehrin ismi soruluyor? Peki Budin ve Peşte'yi birleştiren nehrin adı nedir? Hadi 12.30da hangi soru sorulacak cevabı ne?

Budin ve Peşte'yi birleştiren nehrin adı nedir?  Hadi 12.30 ipucu sorusu

Hadi yarışmasında bugünkü ipucu sorusu Hadi Bilgi yarışması takipçileri tarafından merakla araştırılıyor. Mobil dünyanın yeni trendi ve binlerce takipçisi olan Hadi yarışması hem kazandırıyor hem de öğretiyor. Peki HADİ'nin bu akşam oynanacak oyununda hangi sorusu ipucu olarak sorulacak? Hadi 12:30 ipucu sorusu nedir? 12.30 ipucu sorusu Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin ismi nedir? İşte detaylar...

BUDAPEŞTE'NİN BİRLEŞMESİYLE OLUŞAN NEHRİN İSMİ NEDİR? 12:30 HADİ İPUCU SORUSU

Hadi yarışmasının bu akşam gerçekleşecek oyununda İpucu sorusu belli oldu. Hadi'nin12.30'da oynanacak oyununda Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin ismi nedir?" sorusu soruldu.17 Kasım 1873 tarihinde tarihinde birleştirilen nehrin iki yakasındaki Budin ve Peşte şehirleri, günümüzde Macaristan'ın politik, kültürel, ticari ,endüstri, ihracat ve turizm merkezi haline gelmiştir. ? Tuna nehrinin ayırdığı Budin ve Peşte şehirlerinin birleşmesiyle oluşan Budapeşte'nin gezilecek yerler arasındadır.

HADİ İPUCU SORUSU: 12.30 ipucu sorusu Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin ismi soruluyor?
CEVAP: TUNA NEHRİ

Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin adı nedir? Hadi 12.30 ipucu sorusu
 

TUNA NEHRİ NEREDE DOĞAR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Avrupa’daki en büyük 2. Akarsu olma özelliğine sahip olan Tuna Nehri, tam 10 ülkeden geçerek, Karadeniz’e dökülür. Uluslararası nehir olma özelliğine sahip olan akarsu, 80 milyonu aşkın insanın hem görüntüsünden, hem de suyundan faydalandığı bir nehirdir. 2857 Km uzunluğa sahip olan nehirde 100’e yakın liman bulunmaktadır. Nehrin tamamına yakın kısmında, gemiyle ilerlemek mümkün olduğundan, suyoluyla yapılan ticaret için de, önemli bir geçit görevi görmektedir.

Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin adı nedir? Hadi 12.30 ipucu sorusu

Tuna, Almanya’nın güneyinde bulunan, Donaueschingen kasabasından geçen iki nehirim birleşmesiyle birlikte meydana gelir. Adını doğduğu yerden alan Tuna Nehri’nin adı, Donau olarak geçer. Türkçe’ye çevrilmiş hali Tuna’dır. Tuna Nehri’nin geçtiği toplam alanın genişliği, tam 801.463 km’dir.

TUNA NEHRİ'NİN GEÇTİĞİ ÜLKELER HANGİLERİDİR?

Almanya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova olmak üzere tam 10 ülkeden geçen Tuna, havzasıyla Avrupa’daki 2. en büyük nehir olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Nehrin 23 adet de kolu bulunmaktadır. En büyük kolu, uzunluğu 960 km olarak bilinen, Tısa koludur. Ayıca, 915 km uzunluğundaki Prut, 893 km uzunluğundaki Drava da bilinen büyük kollardandır.

Nehrin havzalarının en büyük kısmı, Romanya ülkesinde yer almaktadır. Nehir havzasının yaklaşık %30’luk kısmını barındıran ülkenin ardından, Macaristan, Sırbistan ve Almanya gelmektedir. Bu ülkelerde de yaklaşık % 11’lik bir havza büyüklüğü bulunmaktadır.

TUNA NEHRİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tuna Nehri, uzunluğundan ve yataklarından dolayı, nehrin geçtiği yerlerde adalar oluşturmuştur. Bu adalardan en büyüğü Csepel Adası’dır. Bu ada, 48 kilometre uzunluğunda olup, 6 kilometre de genişliğe sahiptir. Osmanlı beylerbeylerinden olan, Derviş Paşa, 1604 yılında, bu adada yaşanan Osmanlı- Avusturya savaşlarında hayatını kaybetmiştir.

Budapeşte'nin birleşmesiyle oluşan nehrin adı nedir? Hadi 12.30 ipucu sorusu

Tuna Nehri’nde geçmişte Türklerin yaşadığı bir ada vardı. Fakat suların yükselmesinin ardından, ada sulara gömüldü. Bu bölge, Demirgeçit adıyla bilinmektedir.

Nehrin üzerinde, birçok kanal da yer almaktadır. Bu kanallar ticaret amaçlı kullanılmaktadır. En önemli kanallar ise, Tuna- Karadeniz Kanalı, Tuna- Tizsa- Tuna Kanalı, Ren- Main-Tuna Kanalı’dır.

Tuna Nehri’nin Viyana kentinden başlayıp, Sırbistan’a kadar devam eden, muhteşem bir kıyısı bulunmaktadır. Yürüyüş parkuru olarak bilinen bu parkur, Sultanlar Yolu olarak da tabir edilmektedir.

 

HABERE YORUM KAT