1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Cari açık rakamları açıklandı

Cari açık rakamları açıklandı

Cari açık rakamları açıklandı. 12 aylık cari açık 51 milyar 125 milyon dolar oldu. Ödemeler dengesi Ağustos'ta2 milyar 592 milyar fazla verdi.

Cari açık rakamları açıklandı

Cari açık rakamları açıklandı. 12 aylık cari açık 51 milyar 125 milyon dolar oldu. Ödemeler dengesi Ağustos'ta2 milyar 592 milyar fazla verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayı ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre, ödemeler dengesi ağustos ayında 2 milyar 592 milyon dolar fazla verirken, 12 aylık cari açık ise 51 milyar 125 milyon dolar oldu. Böylece 2015 Eylül ayından bu yana ilk kez cari fazla verildi.

IMF raporunda Türkiye'ye dair enflasyon, cari açık ve işsizlik beklentilerine yer verildi
Cari işlemler hesabının fazla vermesinde, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 3.065 milyon dolar azalarak 1.284 milyon dolara gerilemesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net girişlerin 741 milyon dolar artarak 4.627 milyon dolara yükselmesi etkili oldu.

Beklenti cari işlemler fazlasının 2.5 milyar dolar olmasıydı. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı bir önceki yılın Ağustos ayında 2.438 milyon dolar fazla vermişken, bu ay 5.109 milyon dolar fazla verdi. Ağustos'ta net hata noksan 3.66 milyar dolar oldu, önceki 2.98 milyar dolardı.

Cari Açık Nedir ?Cari açık ne demek?

Cari açık, bir ülkenin diğer ülkelerle yaptığı tüm işlemlerin dökümünü gösteren “Ödemeler Dengesi”ni oluşturan 3 ana hesaptan  biri olan cari hesap bakiyesinin negatif olması durumudur. Dış ticaret açığı cari açığın oluşmasında en büyük etkendir.

Ödemeler Dengesini Oluşturan  Hesaplar

Cari Hesap veya Cari Denge : Bir ülkeye döviz giriş çıkışını sağlayan, mevcut mal ve hizmetlerin alım satımı, yabancı ülkelerde yapılan yatırımlardan elde edilen gelirler ve karşılıklı transferlerin yer aldığı, dış ticaret dengesi, net gelir, doğrudan transferler ve varlık gelirleri adı altında 4 ayrı alt hesaptan oluşur.   
Sermaye Hesabı : Yabancı ülkelere yapılan özel ve kamu yatırımları veya verilen kredilerle, ülkeye yapılan yabancı yatırımlar veya verilen yurt dışından alınan kredileri gösterir.  Cari hesap açık verdiği zaman ödemeler dengesi  sermaye hesabı ile denkleşir.
Resmi Rezervler : Bir ülkenin resmi altın ve döviz rezervlerini gösterir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.