1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. CHP'lilerden İstanbul Aydın Üniversitesi yaz okulu ücreti isyanı
CHP'lilerden İstanbul Aydın Üniversitesi yaz okulu ücreti isyanı

CHP'lilerden İstanbul Aydın Üniversitesi yaz okulu ücreti isyanı

CHP Pendik ilçe başkanlığının "İstanbul Aydın Üniversitesi yaz okulu ücreti isyanı" başlıklı basın açıklaması.

CHP Pendik ilçe başkanlığının "İstanbul Aydın Üniversitesi yaz okulu ücreti isyanı" başlıklı basın açıklaması.

Basına ve kamuoyuna ;

İstanbul Aydın Üniversitesi ve Tüm vakıf üniversitesi öğrencilerinin yaz okulu ücretlendirmesi zulmü bu senede öğrencileri mağdur etmektedir.
"Yüksekögrenim kurumlarının öğrenimini planlamak, düzenlemek, yönetmek, denetlemek ve bilimsel araştırma faaliyetlerini yönlendirmek." Vasfına sahip YÖK öğrencilerin eğitim öğretim hakkının ütopik ücretlerle devamını sağlayan vakıf üniversitelerine karşı neden görevini yerine getirmemektedir? Mademki yükseköğretim Kurulu, 1982 anayasasının 131. Maddesince yukarıda belirttiğimiz görevlerle nitelendirilmiştir niçin vakıf üniversitelerine öğrenim kurumu değil tefeci misyonu yüklenmektedir?
YÖK bu sorulara cevap verebilecek mi?
1- Vakıf üniversiteleri öğrenim kurumu mudur ticarethane midir?
2- Öğrenciye öğrenimini zorlaştırarak rant uğruna yüksek kazançlar sağlamak suretiyle diploma satmak etik midir?
3- Türkiye Cumhuriyeti üniversiteleri gerçekten öğrenim sağlamakta mıdır, diplomaların inandırıcılığı var mıdır?
4- Türkiye'de etik öğrenim koşulları mevcut mudur?
5- Devlet Üniversitesi sayısını geçen vakıf üniversitelerine özerklik sağlıyorsa YÖK ne işe yaramaktadır?
Sorularımıza cevap verecek saygıdeğer (!) YÖK üyelerini göreve çağırıyoruz.
Öğrenci ticari unsur değildir. Üzerinden kazanç sağlamak temeliyle oluşturulan bu sistem faşist iktidarın, öğrenciye karşı uyguladığı diktaya ve yıldırma politikasına örnektir.
Bizler İstanbul Aydın Üniversitesi'nin Cumhuriyet Halk Partili gençleri olarak bir kez daha vurguluyoruz. Yaz okulu sistemiyle bizleri sömüren bu sisteme karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Öğrenim hakkımızı engellemeye teşebbüs eden bu sistem yıkılacak. Üniversitelere özgürlük gelecektir!
Biz meydanlarda haykırdığımız gibi olağanca direncimizle haykırıyoruz;
YÖK gidecek Üniversiteler özgürleşecek!

İstanbul Aydın Üniversitesi Yaz okulu Ücretlendirmesi: Lisans öğrencileri için kredi başı 650 TL, Önlisans öğrencileri için kredi başı 325 TL olarak ücretlendirilmektedir.

CHP İstanbul Gençlik Örgütü Üniversite Örgütlenmesinden sorumlu başkan yardımcısı Hasan Bilgili konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

Ne üniversiteler ticarethanedir ne de biz öğrenciler müşteri. Yaz okulları Vakıf üniversiteleri sermayelerine sermaye katsın diye var olmamalıdır. Hem okuyup hem çalışan emekçi çocukları için var olmalıdır. Bu ülkenin üniversite öğrencileri çok zor şartlar altında öğretim hayatlarını sürdürmektedir. Siyasi iktidar bu zorlukları aşmak için politika üreteceğine üniversitelileri vakıf yönetimlerinin insafına bırakmaktadır. Bizler bu haksızlık karşısında susmamalı ve kamuoyu yaratmalıyız. Gün geçtikçe özelleştirme zihniyetini iliklerimize kadar sokan neo-liberal düzen hükümeti ve israfsaray haklarımız adına ne varsa şirket-ticaret mantığına getirerek ülkeyi holding mantığı ile yönetmek gayesindedirler. Onlar için yaşam, hak, özgürlük yoktur. Sadece ve sadece maksimum kâr hırsı vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.