1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk tacizcisine ağır ceza bugün Bakanlar Kurulu'nda

Çocuk tacizcisine ağır ceza bugün Bakanlar Kurulu'nda

Çocuk tacizcisine ağır ceza bugün Bakanlar Kurulu'nda

Çocuk cinayetleri ve istismarına karşı devrim niteliğinde düzenlemeler ve ağır cezalar getiren tasarı, son anda bir değişiklik olmazsa Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla bugün Bakanlar Kurulu gündemine getirilecek. Çocuk tacizcilerine ağır cezalar, özel önlemler ve tıbbi tedaviler de içeren yasa tasarısındaki ayrıntılar özetle şöyle:

- Çocuğu dilendiren ya da çalıştıranlar da suç işlemiş olacak.

- Cinsel tacizde defalarca muayeneye son verilecek. Ruh sağlığı bozulmuş kabul edilecek.

- Çocuklara karşı cinsel suç işleyen bir daha çocuklarla ilgili kurum ve kuruluşlarda çalışamayacak. Öğretmen, kreş görevlisi, servis şoförü olamayacak.

- Veli, vasi, koruyucu ve akrabaların işlediği suçlarda ceza artırımına gidilecek.

- Çocuğa cinsel istismardan hüküm giyen kişinin kimliği, yaşadığı, ilişki içerisinde olduğu çevrede açık şekilde ilan edilecek. Hem ceza caydırıcı olacak hem de çevresinde yaşayanlar önlem alabilecek.

- Çocuklara karşı işlenen her türlü cinsel suçun ceza oranları artırılacak. 36 yıllık ağırlaştırılmış müebbet cezası, çocuk cinayetlerinde 40 yıl olarak uygulanacak, en az 5 yılı hücrede geçirilecek.

- Cinsel saldırı suçlarında ceza 12 yıldan 20 yıla çıkarılacak.

- Koşullu salıverme, denetimli serbestlik, erteleme, paraya çevirme, iyi hal, tahrik indirimi olmayacak

- Terör suçlularına uygulanan, cezaların 4’te 3’ünü yatma kuralı ilk kez çocuk tacizcileri için de uygulanacak.

- Cinsel tacizin, mektup, elektronik posta ve internet ortamlarında teşhir suretiyle ya da cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda ceza 3 yıla çıkacak.

- Yılbaşı kutlamaları, konserler gibi alanlarda işlenen taciz suçları için de aynı ceza geçerli olacak. Taksim’de yılbaşı kutlamaları örneğinde; tacizciler 3 yıl hapisle yargılanacak.

- Ensest kavramı ilk kez tanımlanacak.

TIBBİ TEDAVİ UYGULANACAK

Tacizcinin rahatsızlığı saptanırsa tedavi edilmesi sağlanacak. Cinsel yönden hastalık söz konusu ise tıbbi tedavi uygulanacak. “Hadım cezası” yorumlarına neden olan düzenleme 2011’de tartışmalara yol açmıştı. İngiltere ve Danimarka başta olmak üzere Avrupa’da 7 ülkede, ABD’de 11 eyalette uygulanan kimyasal kastrasyon cinsel isteği ortadan kaldırıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.